لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۲

کاندوليزا رايس: جلسه ژنو مفید بود


کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا گفته است ایران به پیشنهادی که پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان - معروف به گروه پنج بعلاوه یک - ارائه دادند، پاسخی جدی نداد. خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، همراه با دیپلمات هایی از بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه ، چین و ایالات متحده، روز ۱۹ ژوئیه برای شنیدن پاسخ ایران به مجموعه بازنگری شده مشوقها جلسه ای در ژنو تشکیل دادند.
این مجموعه، که در ماه ژوئن به ایران ارائه شد، مذاکرات و یک سلسله مشوق های سخاوتمندانه ای را که ایران، در صورت تعلیق کامل و قابل تایید فعالیت های مربوط به غنی سازی و پردازش اورانیوم، می تواند از آنها برخوردار شود پیشنهاد می کند.

پس از جلسه بی نتیجه ژنو، به ایران دو هفته مهلت داده شد به مشوق های پیشنهادی کاملا پاسخ دهد. کاندولیزا رایس گفت برای نمایندگان ایران روشن شد که "مردم از تاکیتیک های تاخیری آنها خسته شده اند."

خانم رایس گفت جلسه ژنو مفید بود زیرا به روشن ساختن گزینش های ایران کمک کرد. یکی از این گزینش ها ، امکان منافع و مذاکره است، اقدامات تنبیهی بیشتر، امکان دیگر است. شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون سه دور تحریم های افتصادی علیه ایران برقرار ساخته ، و ایالات متحده، اتحادیه اروپا و دیگران نیز محدودیت های بیشتری وضع کرده اند.

دریادار مایکل مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمريکا، در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت او از این که جامعه بین المللی در کوشش های دیپلماتیکی برای متوقف ساختن ایران از دنبال کردن تسلیحات اتمی درگیر شده، خوشنود است:
**** بباور من، جامعه بین المللی نیاز دارد به وارد آوردن فشارهای اقتصادی، مالی، دیپلماتیکی و سیاسی به ایران ادامه دهد، تا آنها به نقطه ای برسند که ما همه بتوانیم در باره مساله تسلیحات اتمی انجام دهيم.

دریادار مولن می گوید باعتقاد او ایران در مسیر دست یابی به تسلیحات اتمی در زمانی در آینده حرکت می کند، که امکانی بسیار بی ثبات کننده است. او گفت: ما نیاز داریم راهی را که متضمن پيشگيری از چنين اتفاقی است، مشخص سازیم.

XS
SM
MD
LG