لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۳

رادوان کراجیچ، رهبر سابق صرب بوسنی، در دادگاه لاهه به دفاع  از خود می پردازد


یک وکیل رادوان کراجیچ می گوید رهبر سابق صرب بوسنی قصد دارد هنگامی که به اتهام ارتکاب نسل کشی و جرائم جنگی در دادگاه بین المللی در لاهه حاضر می شود، شخصا به دفاع از خود بپردازد.

وکیل می گوید یک تیم مشاوران قانونی به کراجیچ کمک خواهد کرد و اضافه می کند او در این هفته در کوشش برای جلوگیری از استراد از صربستان به هلند، تقاضای استیناف خواهد کرد.

کراجیچ روز دوشنبه در بلگراد دستگیر شد. مقامات می گویند آنها با دنبال کردن افرادی که کراجیچ را کمک می کردند، او را که قیافه اش را به شدت تغییر داده بود، تعقیب کردند.

اتهام نسل کشی علیه کراجیچ از کشتار حدود هشت هزار مرد و پسر مسلمان در نزدیکی شهر سربرنیکا در بوسنی ناشی می شود. او همچنین به محاصره سارایه وو به مدت نزدیک به چهار سال متهم است که در جریان آن تیراندازی های کمینی، شلیک گلوله، بیماری و گرسنگی هزاران نفر را در پایتخت بوسنی کشت.

کراجیچ با تصمیم به دفاع از خود، راه اسلوبودان میلوسویچ رییس جمهوری سابق یوگوسلاوی را دنبال می کند. او در سال ۲۰۰۶ در جریان محاکمه به اتهام ارتکاب جرائم جنگی در زندان جانسپرد.

دادگاه بین المللی لاهه، کراجیچ را در سال ۱۹۹۶ تحت پیگرد قرار داد و مقامات می گویند او سه سال پیش مخفی شد. شاهدان می گویند کراجیچ زمانی که با ریش سفید انبوه، موی خاکستری و عینک ضخیم دستگیر شد، قابل تشخیص نبود.

فراری ۶۳ ساله، که روانشناس است، ظاهرا آزادانه در حومه بلگراد به سر می برد و زیر نام دراگان دابیچ، در یک کلینیک کار می کرد.

با دستگیری کاراجیچ، هدف های اصلی فراری دادگاه لاهه اینک باتکو ملادیچ، فرمانده نظامی صرب های بوسنی، و گوران هاجیچ، رهبر سابق کروواسی هستند. استویان زوپلیانین، فرمانده سابق پلیس صرب، ماه پیش در صربستان دستگیر شد.

XS
SM
MD
LG