لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۶

باراک اوباما می گوید اورشلیم پایتخت اسراییل خواهد بود


َ

باراک اوباما،نامزد دمکرات ریاست جمهوری آمریکا، بر موضع خود که اورشلیم پایتخت اسراییل خواهد بود باردیگر تاکید گذاشته است.

با این حال، او می گوید اسراییلیان و فلسطینیان در باره وضعیت نهایی اورشلیم تصمیم خواهند گرفت، و این موضوعی نیست که ایالات متحده آنرا دیکته کند.

سناتور ایالت ایلینوی این نظر را امروز چهارشنبه در جریان دیداری از سدروت با خبرنگاران در میان گذاشت.

مقامات فلسطینی می گویند باراک اوباما، نامزد دمکرات ریاست جمهوری آمریکا، قول داده است در صورتی که انتخاب شود خود را به سرعت در روند صلح خاورمیانه درگیر کند.

روز چهارشنبه، درجریان دیدار یک ساعته سناتور اوباما با محمود عباس، رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی، در شهر رام اله در کرانه غربی صدها مامور امنیتی فلسطینی در خیابان ها صف کشیده بودند.

صائب عریقات، مشاور و دستیار عباس، به خبرنگاران گفت اوباما اظهار داشت او برای پیشبرد روند صلح هیچ فرصتی را از دست نخواهد داد زیرا آنرا برای منافع آمریکا حیاتی می داند.

سناتور جان مک کین، رقیب جمهوریخواه اوباما، در سفر اخیر به اسراییل در ماه مارس با رهبران فلسطینی ملاقات نکرد.

پیشتر، اوباما اسراییل را به عنوان « معجزه ای که شکوفا شده است» ستود.

او قرار است از شهر اسراییلی سدروت، که اغلب هدف حملات راکتی فلسطینیان قرار گرفته است، دیدن کند و با اهود اولمرت نخست وزیر اسراییل به گفت و گو بنشیند.

اوباما جداگانه با اهود باراک، وزیر دفاع اسراییل، و بنیامین نتانیاهو، رهبر اوپوزیسیون، ملاقات کرد. گفته می شود مذاکرات آنها بر مسائل امنیتی منطقه ای و نیز ایران متمرکز بود.

اوباما همچنین با شیمون پرز، رییس جمهوری اسراییل، ملاقات کرد و تاج گلی برپای بنای یادبود قربانیان هالو کاست قرار داد.

او شامگاه سه شنبه وارد اسراییل شد و پیوند بین آن کشور و ایالات متحده را « رشته ای که نمی تواند گسسته شود» نامید.

پیشتر، در اردن، اوباما قول داد از نخستین روز آغاز کار به عنوان رییس جمهوری کار برای موفقیت مذاکرات صلح اسراییل و فلسطینیان را آغاز کند. با این حال گفت این انتظار که رییس جمهوری آمریکا، به سخن او، « ناگهان با یک بشکن صلح را برقرار کند» واقعگرایانه نیست.

XS
SM
MD
LG