لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

رییس جمهوری عراق مخالف قانون انتخابات استانی است


یک روز بعد از آن که پارلمان عراق، در میان اعتراض نمایندگان کرد، قانون انتخابات استانی را تصویب کرد، امروز (چهارشنبه) دفتر رییس جمهوری عراق اعلام کرد جلال طالبانی این قانون بحث برانگیز را رد می کند.

دفتر رییس جمهوری عراق گفت جلال طالبانی، که خود یک کرد است، نمی تواند قانونی را تایید کند که توسط کمتر از نیمی از ۲۷۵ عضو پارلمان تصویب شده است. بنا بر اعلام دفتر طالبانی، رییس جمهور مطمئن است که شورای ریاست جمهوری نیز( که مرکب از رییس جمهور کرد و دو معاون شیعه و سنی اوست) این قانون را تایید نخواهد کرد.

پارلمان عراق دیروز در حالی قانون انتخابات استانی را تصویب کرد که نمایندگان کرد، در اعتراض به چگونگی برگزاری انتخابات استانی در شهر نفت خیز کرکوک، صحن پارلمان را ترک کردند.

اعضای کرد پارلمان خواستار آنند که طی برگزاری رفراندومی روشن شود چه کسی باید مسوول کنترل کرکوک باشد. آنها مخالف بندی از قانون انتخابات استانی هستند که از تقسیم قدرت میان شهروندان ترکمن، عرب، و کرد در کرکوک سخن می گوید.

مخالفت ها با قانون انتخابات استانی می تواند برگزاری انتخابات استانی را که قرار است ماه اکتبر برگزار شود، به تاخیر بیاندازد.

XS
SM
MD
LG