لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۵

باراک اوباما در اردن از نیاز به یک راه حل سیاسی در عراق سخن گفت


باراک اوباما، نامزد ریاست جمهوری آمریکا، می گوید هدف او، در صورتی که انتخاب شود، این است که سربازان آمریکائی از روند درگیری در عملیات رزمی در عراق خارج شوند.

سناتور اوباما روز سه شنبه در امان، پایتخت اردن، به خبرنگاران گفت در حالی که امنیت در عراق پیشرفت کرده است، اینک به یک راه حل سیاسی نیاز است. وی اظهار داشت افغانستان اینک جبهه مرکزی در جنگ با تروریسم است.

باراک اوباما، نامزد دمکرات ریاست جمهوری آمریکا، که به پیشتر به عراق رفته بود امروز (سه شنبه) در استان انبار با رهبران قبیله ای سنی، که به تغییر وضع علیه شورشیان القاعده در آنجا کمک کردند، ملاقات کرد.

آنها رهبران شورای بیداری هستند که در نبرد با تندروهای اسلامگرا به نیروهای آمریکا پیوستند و موفق شدند ثبات را در انبار برقرار کنند.

دیدار اوباما از استان انبار یک روز پس از ملاقات او با نوری المالکی، نخست وزیر عراق، صورت می گیرد. سناتور ایلینوی شامگاه دوشنبه در بیانیه ای گفت عراقی ها خواهان یک « جدول زمانی آرمانی» برای خروج سربازان آمریکائی از کشورشان هستند.

سناتور اوباما همچنین گفت مالکی ابراز امیدواری کرد نیروهای رزمی آمریکا در سال ۲۰۱۰ عراق را ترک کنند.

اوباما این موضوع را در بیانیه مشترکی با چاک هگل، سناتور جمهوریخواه، و جک رید، سناتور دمکرات، که او را در ماموریت حقیقت یاب به عراق همراهی می کنند عنوان کرد.

آنها تایید کردند که خشونت در عراق کاهش یافته است، اما گفتند توسعه سیاسی و اقتصادی همچنان عقب است.

جان مک کین، کاندیدای جمهوریخواه ریاست جمهوری، روز دوشنبه گفت اوباما در مخالفت با افزایش شمار سربازان آمریکائی در عراق که سال گذشته آغاز شد اشتباه کرد، و افزود: ایالات متحده در جنگ در عراق پیروز می شود و در حالی که وضع رو به بهبود می رود ،سربازان بیشتری قادر خواهند بود باز گردند.

اوباما از استان انبار رهسپار اردن شد و پس از آن به اسراییل و کرانه غربی سفر می کند.

در اسراییل او از شهر مرزی سدروت، که اغلب هدف حملات راکتی ستیزه گران فلسطینی بوده است، دیدن خواهد کرد و با رهبران هر دو طرف از جمله محمود عباس، رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی، و اهود اولمرت، نخست وزیر اسراییل، به گفت و گو خواهد نشست.

XS
SM
MD
LG