لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۳

مسائل اتمی نباید از توجه به آزارهایی که رژیم اسلامی بر مردم ایران وارد می آورد بکاهد


در ماه های اخیر، توجه جامعه بین المللی بر ترغیب ایران به رها ساختن فنآوری اتمی که می تواند به تولید اسلحه منجر شود متمرکز بوده است. اما تهدیدی که از ناحیه یک ایران مجهز به اسلحه اتمی متوجه جهان است، نباید از توجه به آزارهایی که رژیم بر مردم ایران وارد می آورد بکاهد.

از جمله موارد اخیر، دستگیری محمد هاشمی و بهاره هدایت در اوائل ماه جاری است. آنها که به زندان اوین منتقل شدند، دو رهبر برجسته دانشجوئی هستند که در اعتراض به زندانی ساختن سه دانشجوی دانشگاه امیر کبیر فعال بودند. گزارش های خبری حاکی است در پی اعتراضاتی که بمناسبت ساگرد حملات خشونت بار نیروهای دولتی به دانشجویان ایران در ۹ ژوئیه ۱۹۹۹ بر پا شد، بیش از ۱۲ دانشجوی دیگر در سراسر کشور دستگیر شدند.

ماه پیش، محبوبه کرمی، روزنامه نگار و فعال حقوق زنان، بیرحمانه مورد ضرب و شتم قرار گرفت، دستگیر و در اوین زندانی شد. خانم کرمی، عضو کمپین جمع آوری یک میلیون امضا علیه قوانین تبعیض آمیز در ایران، تلفنی به مادرش گفت که او و چندین زن دیگر در اعتراض به شرایط ناهنجار زندان دست به اعتصاب غذا زده اند. مادر خانم کرمی در مصاحبه ای با سرویس خبری اینترنتی روز از مقامات درخواست کرد دخترش را آزاد کنند و گفت: شرم آور است که این بچه ها، این زنان به زندان بروند. او گفت: این شیوه رفتار برای ایران و برای هر انسانی نادرست است.

مادر یک فعال دیگر حقوق بشر نیز اخیرا از سوی فرزندش سخن گفت. فرزاد کمانگر یک معلم کرد ایرانی و یک فعال حقوق فرهنگی است که بعنوان "محاربه با خدا" به مرگ محکوم شده است. مادرش گفت پسر او مردی است که بخاطر تامین آزادی مردم تلاش کرد و من از تمام طرفها درخواست می کنم به نجات وی از اعدام کمک کنند. او گفت فرزاد فقط پسر من نیست، پسر تمام مردم ایران است، و من از همه دعوت می کنم دست بدست هم بدهند و از انسانیت دفاع کنند.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا می گوید برای هیچ انسانی قابل قبول نیست که در ظلم و بیداد زندگی کند. او باره کسانی مانند جوانان ایرانی که هدف آزار حکومت قرار دارند، و بگونه ای مسالمت آمیر برای تامین آزادی خود تلاش می کنند، سخن گفت:
**** آنها، این قهرمانان شجاع حقوق بشر، علیرغم هر چالشی، پایداری می کنند. آنها الهام بخش هموطنان خود و همه ما هستند.

خانم رایس می گوید: ما در ایالات متحده، همچنان بر این باوریم که وظیفه داریم از این مردان و زنان شجاع پشتیبانی کنیم.

XS
SM
MD
LG