لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۹

افزايش بهای نفت استفاده از انرژی جايگزين را به يک ضرورت تبديل کرده است


بهای نفت، درهفته ای که گذشت، کاهشی یازده درصدی داشت، که نسبت به سال گذشته در همین زمان نیز، افزایشی هفتاد درصدی را نشان می دهد. گرانی نفت، سرمایه گذاری روی انرژی جایگزین را در بسیاری کشورهای غربی، و از آن جمله آمریکا گسترش داده، و به بار فعالیتهای گروه های سبز افزوده است.

هر اقدامی در زندگی روزانه ما، تقرییا با مصرف کردن نوعی از انرژی همراه است. به زبانی دیگر، همه ما در تولید گاز دی اکسید کربن، و دیگر گازهای گلخانه سهیم هستیم و اثر انگشت مان بر روی آن دیده می شود.

اخیرا دولت ها، و سازمان های مستقل حفاظت محیط زیست، با استفاده از فن آوری روز، شرایطی را به وجود آوردند که هر فردی قادر است نقش خود را در تولید گاز دی اکسید کربن، و گازهای گلخانه ای دیگر، ببیند.

در همین راستا، اسکات اسکالار SCOTT SKLAR نزدیک به ۴۰ سال است تلاش می کند میزان مصرف دی اکسید کربن خود را پایین بیاورد و، از همین رو، خانه خود در حومه واشنگتن دی سی را، که در دهه ۱۹۲۰ میلادی ساخته شده است، تا حد امکان به محل مصرف انرژی سبز تبدیل کرده است.

وی می گويد، «خانه من، کمی بیش از ۳ کیلووات برق مصرف می کند. من ۲ کیلووات آن را از طریق صفحه های خورشیدی که در پشت بام خانه ام وجود دارد، و ۱ کیلووات دیگر را نیز، از طریق صفحه هايی که در دیگر نقاط این خانه قرار دارد، تولید می کنم. و از این رو، در این فصل، کاملا برق مصرفی خود را، تامین می کنم.»

صفحه های خورشیدی، در نقاط مختلف این خانه، و برای مقابله با گرمای تابستان، و سرمای زمستان، دیده می شود.

به گفته آقای اسکالار خانه وی از اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی، به انرژی سبز تبدیل شده، و سوای هزینه ای که نخست در بر داشته، نزدیک به ۸ دلار نیز، بر میزان قسط مسکن وی افزود، ولی ۲۵ دلار در گذشته، و ۴۰ دلار در حال حاضر، از هزینه انرژی وی کاسته شده است.

در این خانه، درختان میوه، و گل نیز پرورش داده می شود، و آبیاری آن، به وسیله انرژی سبز تامین می شود. و باطری های زیادی، در زیرزمین این منزل قرار دارد، که کار ذخیره سازی برق، از صفحه های خورشیدی را انجام می دهند.

وی در اي« مورد توضيح داد که «این جا، ۲۴ باطری وجود دارد، که به ذخیره سازی برق مشغولند، و در عین حال، احتیاجی هم به هیچ گونه تعمیری ندارند.»

گردش هوا هم در این خانه، به وسیله انرژی سبز انجام می شود.

آقای اسکالار که در آمريکا مدیریت شرکتی در زمینه توسعه انرژی سبز را برعهده دارد، به موسسات دولتی، و بخش خصوصی این کشور کمک می کند، تا میزان مصرف انرژی خود را پایین آورند.

در سه سال گذشته، وی بر روی استفاده از سوختی که به هیدروژن وابسته باشد تلاش هايی را آغاز کرده است. به گفته وی تولید برق، بدون مصرف گرما، و تولید صدا، و تنها از طریق آب پاک، متمرکز بوده است. و توانسته است، به آبیاری درختان کمک کند.

به عقیده آقای اسکالار ۸۰ در صد از تولید انرژی سبز قابل دستیابی است. و در اين مورد نسبت به خطرات ناشی از گرمای هوا، هشدار می دهد. «فکر می کنم، سرانجام بی توجهی ها، به گرمای کره زمین ختم شود. مردم باید برای مقابله با آن کاری کنند، قبل از آن که چشم انتظار اقدامی از طرف دولت ها و افراد دیگر باشند.»

آقای اسکالار برای حمل و نقل از خودرو دوگانه سوز استفاده می کند، و بر این باور است، که در آینده نزدیک، تامین انرژی خانه ها، از طریق انرژی های جایگزین چون خورشید، باد، و دیگر فن آوری های پاک خواهد بود و این مسئله، به کاهش میزان مصرف دی اکسید کربن کمک خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG