لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

ال گور آمریکاییان را به چالش جایگزینی منابع طبیعی برای به دست آوردن نیروی برق فراخواند


ال گور از سال ۱۹۹۳ تا سال ۲۰۰۱ بعنوان چهل و پنجمین معاون رئیس جمهوری آمریکا خدمت کرد و در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در اولین سال قرن بیست و یکم، از جرج بوش نامزد حزب جمهوریخواه شکست خورد. او که از اواسط دهه ۱۹۸۰ بصورت یکی از حامیان بهبود محیط زیست در آمده، روز پنجشنبه هفته گذشته سخنرانی مهمی در خصوص ضرورت پایان دادن به استفاده گسترده از سوخت فسیلی در واشنگتن ایراد کرد. به گفته ال گور، ایالات متحده باید تمامی نیروی برق مورد نیاز خود را، طی ده سال آینده ازراه باد، خورشید و دیگر منابعی به دست آورد که لطمه ای به محیط زیست وارد نمی آورند.

در شرایطی که بهای بنزین در ایالات متحده نجومی و رکورد شکن شده ال گور، معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا، در سخنانی در پایتخت این کشوراظهار داشت با تداوم روند کنونی خریداری و مصرف سوختهای فسیلی افزایش بهای بنزین و آلودگی بیشتر محیط زیست در اثر سوزاندن سوخت های فسیلی نیز همچنان ادامه خواهد یافت.

ال گور که از سالها پیش به مسائل محیط زیست علاقمند بود و اززمان کناره گیری از صحنه سیاست فرصت را برای پرداختن به دلمشغولی خود مغتنم تر می داند، گفت آمریکا از چین پول قرض می کند تا از خلیج فارس نفت بخرد و آن را در راههائی به مصرف می رساند که به نابودی سیاره مان منجر خواهد شد. اعمالی که همه را باید از ابتدا تا انتهی تغییر داد.

معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا بر آن است که ایالات متحده باید تمام نیاز خود را به الکتریسته با استفاده از منابع غیر فسیلی، تجدید شونده و تمیز مانند انرژی خورشیدی و انرژی حاصل از باد تامین کند که طبیعتا محتاج سرمایه گذاری هنگفتی ست، اما دستآورد حاصل از آن از لحاظ مالی در نهایت به چندین برابر میزان سرمایه گذاری بالغ خواهد شد.

گور که سال گذشته جایزه صلح نوبل را ربود، در سخنرانی تازه خود آمریکا و آمریکاییان را به چالش جایگزینی منابع طبیعی برای به دست آوردن نیروی برق فراخواند، فرایندی که از دید وی طی یک دهه به تمامی قابل اجراست و بجای انتقال میزان زیادی از منابع مالی آمریکا به کشورهای صادر کننده نفت بابت خرید تقریبا ۷۰ درصد انرژی فسیلی مصرفی ایالات متحده هزینه این مبالغ در داخل آمریکا باعث پیشرفت اقتصادی بیشتر خواهد شد.

در حالیکه برخی از منتقدان ال گور بر آنند که وی در توصیف آنچه که او گاه از آن بعنوان مصیبت سونامی محیط زیست نام می برد مبالغه کرده است، معاون رئیس جمهوری آمریکا در آخرین دهه قرن بیستم برای چندمین بار هشدار داده بود که شرایط زیست محیطی کره زمین وخیم تر از برآوردهای قبلی است.

XS
SM
MD
LG