لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۸

ماندلا نودمين سالروز تولد خود را جشن گرفت


نلسون ماندلا رهبر سرشناس آفريقا، در روستای زادگاه خود در آفريقای جنوبی، در میان فرزندان و نوادگان خود، نود مین سالگرد تولد خودرا جشن گرفت.

مردی که در جهان امروز نماد صلح است از اینکه مردم دهکده زادگاهش و در کل گروههای بزرگی از مردم آفريقای جنوبی همچنان با فقر و فاقه دست به گریباننداحساس ناراحتی می کند. ماندلا همراه با گراسا ماشل، همسرش وارد سالن پذیرائی خانه ای در کونو زادگاهش شد. بر صندلی کهربائی موردعلاقه اش نشست و با گروه کوچکی از خبرنگاران گفتگوکرد. پیامش ساده و زود فهم بودف مبنی بر اينکه ثروتمندان باید سر کیسه را شل کنند. وی گفت، «در آفريقای جنوبی بسیاری از مردم ثروتمندند، و می توانند در بخشی از ثروتشان کسانی راکه نتوانسته اند کمر فقررا بشکنند سهیم سازند. فقر درحد گسترده ای وجوددارد و بیداد می کند.»

ماندلا گفت خوشبخت بوده که ۹٠ سال عمر کرده است. «من خوشبخت بوده ام که تا حالا زنده مانده ام. در حالی که خیلی ها هستند که کسی را ندارند ازشان مراقبت کند تا بتوانند عمر درازی داشته باشند.»

ماندلا سپس به زندگی مشترک ده ساله اش با گراسا ماشل پرداختو گفت، «صحبت کردن در باره زندگی مشترک ده ساله ام با همسرکنونی ام گراسا ماشل آسان نیست. تنها می توانم بگویم خوشحالم که همسری چون او را دارم.»

زنان روستا، در محوطه بیرونی خانه، تولد ماندلا را با پایکوبی جشن گرفته بودند. يکی از زنان گفت، «دلم میخواهد ماندلا زنده بماند و ببیند در ۱۰ سال آینده، بعد از سال ۲۰۱۰ و برگزاری مسابقه جام جهانی فوتبال در این کشورکه همه دوست دارند شاهد آن باشند، چقدر آفريقای جنوبی عو ض خواهد شد.»

همزمان در گوشه وکنار آفريقای جنوبی مردم سالروز تولد ماندلا را جشن گرفته بودند. کودکان مدرسه ها در شهر ژوهانسبورگ از جمله شرکت کنندگان در جشن بودند. آنها با خوردن قطعه هائی از کیک بزرگ تولد، کارت بزرگی را امضا می کردند که به بنیاد ماندلا در این شهر فرستاده می شود.

این احساسات دوستانه کودکان به ماندلا حالت عاطفی دو جانبه ای دارد. نلسون ماندلا عمیقا به کودکان عشق می ورزد و به دوستی با آنان شهرت دارد.

XS
SM
MD
LG