لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۲

پیوند علم پزشکی با فناوری امید به زندگی سالم تر و عمر طولانی تر را افزایش داده است


تا چندین نسل قبل شیوه های جراحی بسیار ابتدایی و شمار دارو هایی که برای درمان بیماری ها به کار می رفت اندک بود.

حتی در اوایل قرن بیستم امکان زنده ماندن پس از یک عمل جراحی فقط 50 در صد بود و بسیاری از بیماران بدلیل عفونت جان خود را از دست می دادند، ولی کشف باکتری و شیوه مبارزه با آن این مشکل بزرگ را از سر راه جراحان برداشت.

قدم بزرگ دیگر کشف دارو های بیهوشی بود. ولی امروزه انقلاب پزشکی دیگری در حال تکامل است و آن استفاده از تصویر برداری دیجیتال است. بررسی سه بعدی اعضای داخلی، استخوان ها، و بافت بدن با استفاده از ام آر آی MRI و کت اسکن CATSCAN تشخیص بیماری ها را آسان کرده است.

پیوند اعضای عمده و حیاتی بدن نیز یکی از شگفتی های علم پزشکی است و امروزه پژوهشگران در حال توسعه فناوری ساخت مصنوعی اعضای بدن مانند ریه مصنوعی هستند که امید میرود با پیشرفت بیشتر آن در آینده زندگی بسیاری که از بیماری های ریوی رنج میبرند را آسان تر سازد.

یکی از نو آوری های پزشکی انجام عمل جراحی بویژه جراحی مغز بدون بیهوش کردن بیمار است تا بیمار بتواند در هر لحظه حال جسمی خود را به جراح توضیح دهد. در این شیوه خطر به هوش نیامدن بیمار نیز از بین می رود.

چاقی مفرط روی دیگر سکه فناوری و رفاه است. غذاهای مملو از کالری، خوردن بی حساب و فعالیت بدنی ناچیز موجب افزایش چاقی مفرط در کشور های پیشرفته و ثروتمند شده است. گر چه ترکیب چاقی مفرط با سایر بیماری های جسمی درمان این ناراحتی را بسیار مشکل ساخته ولی پزشکان برای آن هم چاره ای اندیشیده اند. در یک شیوه نوین قسمت بالای معده شخص با یک نوار پلاستیکی قابل تنظیم بسته می شود که این امر موجب کاهش اشتهای او خواهد شد. شیوه دیگر جاسازی یک بادکنک در معده و در نتیجه کاهش فضای معده برای پذیرش غذا است . در هر دو مورد شخص خیلی زود احساس سیری می کند.

چاقی در برخی از بیماران پنهان است زیرا در این موارد چربی نه در زیر پوست بلکه در اطراف اعضاء داخلی عمده بدن و رگ ها جمع می شود. ولی یک اسکنر سه بعدی که به جای اشعه با نور کار می کند می تواند در طول 2 تا 3 دقیقه محل چربی های نهفته در بدن را تعیین کند.

XS
SM
MD
LG