لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

نخست وزیر بریتانیا امروز با رئیس جمهوری اسرائیل در اورشلیم دیدار کرد


گوردون براون نخست وزیر بریتانیا امروز با شیمون پِرِز، رئیس جمهوری اسرائیل، در اورشلیم دیدار کرد. آندو پس از گفتگو، با حضور در میان جمعی از بازرگانان، سخنانی را ایراد کردند. رَئیس جمهوری اسرائیل در سخنان خود در ارتباط با خطری که از جانب جمهوری اسلامی ایران کشورش را تهدید می کند گفت،«این خطرها کوچک نیستند. ایران می خواهد که ازلحاظ مذهبی بر خاور میانه چیره شود و برخی از کشورهای عرب و اسرائیل، علیه آن در کشمکش هستند. ستیز پایان نگرفته و آنها در اینجا شاخه هایی نظیر حزب الله لبنان و گروه حماس را در نوار غزه دارند.»

شیمون پرز در ادامه سخنان خود این امر را خطری برای ثبات و آیندۀ اولیای امور فلسطینی خواند و گفت ما نیز بمانند اروپا، بریتانیا، اردن و فلسطینیان صادقانه خواهان دستیابی به صلح هستیم.

آقای براون پیشتر، بهمراه همسرش سارا، از یاد وشِم، یادبود رسمی هولوکاست که اسرائیل در اورشلیم برپا کرده است دیدن کردند.

نخست وزیر بريتانيا با نثار تاج گلی در سالن یادبود، نسبت به کشته شدگان یهودی ادای احترام کرد و گفت، نه تنها نسل کنونی بلکه نسلهای آینده نیز باید در باره آنجه که نمی باید اتفاق می افتاد، آگاهی داشته باشند تا از تکرار آن در آینده پرهیز شود.

این اولین سفر گوردون براون به اسرائیل در مقام نخست وزیری بریتانیاست. براون در ادامۀ سفر خود به خاور میانه امروز در رام الله در کرانۀ غربی با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، ملاقات کرد. دو رهبر دربارۀ پروسۀ سیاسی جاری میان فلسطینیان و اسرائیل و احتمال انجام پروژه های اقتصادی مشترک به گفتگو پرداختند.

در جلسۀ امروز کابینۀ اسرائیل که به بحث دربارۀ مبادلۀ زندانیان آن کشور با شبه نظامیان حزب الله لبنان پرداخت، اهود اولمرت نخست وزیر گفت، بهای سنگینی که پرداختیم مبین این امر برای سربازان ما و خانوادهایشان است که تعهدات ما، بی انتهاست. وی گفت به بهایی که کشورش برای بازگرداندن اجساد دو سرباز اسرائیلی پرداخته، افتخار می کند.

معاوضۀ زندانیان با حزب الله لبنان که فصل پایانی ِ دردناک جنگ سال 2006 اسرائیل با آن گروه را رقم زد، با انتقادهایی از سوی برخی از شهروندان آن کشور روبرو شد. امّا رهبر اسرائیل با افتخار از تصمیم گرفته شده برای معاوضه، حمایت می کند. و این در حالیست که اولمرت در یک پروندۀ جنجالی به اتهام فساد مالی، از سوی مقامات قضایی کشورش مورد بازخواست قرار دارد.

امروز در اورشلیم، وکلای مدافع نخست وزیر اسرائیل، سئوالاتی را از موریس تالانسکی، بازرگان یهودی آمریکایی در دادگاه، پرسیدند که بنظر می رسید هدف از آن، لطمه زدن به اعتبار گفته های پیشین شاهد اصلی این ماجرا باشد. تالانسکی که هفتاد و شِش سال دارد در ماه مِه گذشته گواهی داد که صد ها هزار دلار پول نقد را پیش از آنکه اولمرت به سمت نخست وزیری اسرائیل برگزیده شود، در اختیار او گذاشته بود. تالانسکی می گوید اگر اولمرت از این پولها در راه درستی استفاده کرده باشد، وی اشکالی در آن نمی بیند ولی آنطور که او اکنون فهمیده اولمرت چنین نکرده کرده است.

نخست وزیر اسرائیل پیشتر گفته بود که در صورت اعلام جرم علیه وی، از سمت خود کناره گیری خواهد کرد.

در رویدادی دیگر، ارتش اسرائیل در اتفاقی نادر، از تیراندازی بسوی یک قاچاقچی و کشتن او در مرز میان آن کشور با سوریه خبر می دهد. در این حادثه که جمعه شب روی داد، یک فرد مورد ظن دیگر نیز مجروح شده است. پلیس اسرائیل روز گذشته، ویدیویی از محموله های مواد مخدر کشف شده را در یک شبکۀ تلویزیونی محلی، پخش کرد. گفته می شود که هم فرد کشته شده و هم فرد مجروح هر دو تابعیت سوریه را دارند و به کشور خود برگردانده خواهند شد. پلیس اسرائیل می گوید دو شهروند اسرائیلی نیز در این ارتباط بازداشت شده اند.

XS
SM
MD
LG