لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

سولانا ميگويد تهران به مشوق ها پاسخی روشن نداده است


ديپلمات ارشد اتحاديه اروپا ميگويد جمهوری اسلامی ايران به مجموعه ای از مشوق ها که در ازای تعليق برنامه غنی سازی پيشنهاد شده بود پاسخی روشن نداده است.

خاويه سولانا گفت اميدوار است جمهوری اسلامی ايران بزودی اين پاسخ را دهد

وی، امروز، شنبه، در ژنو در يک کنفرانس خبری مشترک با سعيد جليلی مذاکره کننده ارشد اتمی جمهوری اسلامی صحبت ميکرد، که گفت تهران معتقد است بسياری از مشکلات مرتبط با برنامه اتمی مورد اختلافش می تواند حل و فصل شود.

اين دو در پايان مذاکرات در جلسه ای دربسته صحبت ميکردند که برای نخستين بار ويليام برنز معاون وزارت امورخارجه آمريکا نيز در مقام يک فرستاده ارشد اين کشور در آن حضور داشت.

جليلی در کنفرانس خبری گفت نامه ای به نماينده آمريکا تحويل داده شد که بر نکات مشترک و تفاوت ها تاکيد ميگذارد.

دولت بوش تاکنون بر خودداری از هرگونه مذاکره اتمی با جمهوری اسلامی ايران، تا قبل متوقف شدن غنی سازی اورانيوم پافشاری ميکرد.

مذاکره کنندگان جمهوری اسلامی ايران و اتحاديه اروپا توافق کردند ظرف دو هفته آينده مجددا برای دور ديگری از گفتگوها ملاقات کنند.

امروز همزمان با شروع مذاکرات، مقامات جمهوری اسلامی ايران تعليق در غنی سازی اورانيوم را ، که يک خواست کليدی قدرت های غربی است ، منتفی دانستند. کيوان امامی، عضو هيات نمايندگی جمهوری اسلامی ايران گفت رويکرد موسوم به تعليق درمقابل تعليق، که در چارچوب آن تهران موقتا غنی سازی اورانيوم را در ازای روبرو نشدن با تحريم های جديد سازمان ملل متحد متوقف کند، در دستور مذاکرات نيست.

آمريکا و متحدان غربی اش جمهوری اسلامی ايران را به تلاش برای توليد تسليحات اتمی متهم کرده اند. تهران ميگويد برنامه اتمی اش صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG