لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۶

قانونگزاران نپال نتوانستند نخستین رییس جمهور آن کشور را برگزینند


گزارش های خبری از نپال حاکی است که قانونگزاران نتوانسته اند نخستین رییس جمهوری کشور را انتخاب کنند.

رسانه های محلی می گویند هیچکدام از سه نامزدی که برای احراز این مقام تشریفاتی با یکدیگر رقابت می کردند، موفق نشدند دست کم ۲۹۸ رای لازم کسب اکثریت را به دست آورند.

نتایح رای گیری احتمالا تشکیل دولت جدید در نپال را بیشتر به تاخیر خواهد انداخت. نپال از ماه مه، زمانی که قانونگزاران به انحلال نظام پادشاهی چند قرنی و اعلام کشور به عنوان یک جمهوری رای دادند، در یک برزخ سیاسی قرار داشته است.

حزب کمونیست مائوئیست نپال، که در انتخابات ماه آوریل اکثریت کرسی های پارلمان را تصاحب کرد، رامراجا پراساد سینگ را برای ریاست جمهوری برگزیده بود.

حزب کنگره از گیریجا پراساد کویرالا، نخست وزیر سابق، که زیر فشار سیاسی استعفا داد، طرفداری می کرد و حزب کمونیست مارکسیست - لنینیست متحده نپال رهبر خود، مادهاو کومار نپال، را برای احراز این مقام پیشنهاد کرد. اما مائوئیست ها هر دو را رد کردند و گفتند این پست باید به کسی از یک حزب سیاسی کوچکتر واگذار شود.

هر سه نامزد از منطقه آشوبزده هم مرزهندهستند که در آنجا شکایت های مردم از تبعیض های دولتی منجر به زدوخوردهای مرگبار شده است.

هرچند مائوئیست ها در انتخابات آوریل برنده شدند، اما اکثریت ندارند و از حمایت کافی برای تشکیل دولت برخوردار نیستند.

تحلیلگران می گویند انتخاب یک « مادهشی» به عنوان رییس جمهوری می تواند این گروه حاشیه ای را راضی کند و موجب شود از یک ائتلاف جدید حمایت کند.

XS
SM
MD
LG