لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۵

ديپلمات آمريکائی در مذاکرات اتمی با ايران شرکت ميکند


يک مقام ارشد آمريکائی ميگويد آمريکا يک ديپلمات ارشد را برای شرکت در مذاکرات با جمهوری اسلامی ايران در باره برنامه اتمی تهران به جلسه ای می فرستد که روز شنبه در ژنو برگزار ميشود. به گفته اين مقام، ويليام برنز، معاون وزارت امورخارجه آمريکا، در اقدامی که معرف تغييری در سياست ديرين اين کشور است، به جلسه ملاقات سعيد جليلی مذاکره کننده ارشد اتمی جمهوری اسلامی ايران و حاويه سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا ميرود. با اينحال همين مقام تاکيد کرد که آقای برنز مذاکره يا ملاقاتی جداگانه با مقامات جمهوری اسلامی ايران نخواهد داشت. وی گفت آقای برنز بر موضع دولت بوش تاکيدی مجدد خواهد گذاشت که جمهوری اسلامی ايران بايد غنی سازی اورانيوم را متوقف کند تا دولت آمريکا بتواند با آن وارد مذاکراتی جدی شود.

دانا پرينو سخنگوی کاخ سفيد امروز، چهارشنبه، در گفتگوئی با خبرنگاران ديدار را تائيد کرد. آمريکا پيشتر از حضور در هرگونه مذاکره ای با جمهوری اسلامی ايران در باره برنامه اتمی اش، تا وقتی که غنی سازی اورانيوم را متوقف نکرده باشد، امتناع ميکرد.

در ايران، آيت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی گفت تهران برای مذاکرات آماده است. با اينحال وی هشدار داد که تهران از آنچه که خطوط قرمز ناميد، خارج نميشود، و پافشاری تهران را تکرار کرد که غنی سازی اورانيوم را متوقف نميکند.

پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد بعلاوه آلمان، از جمهوری اسلامی ايران خواسته اند غنی سازی اورانيوم را، که می تواند برای ساختن تسليحات اتمی مورد استفاده قرار گيرد، متوقف کند. جمهوری اسلامی ايران ميگويد برنامه اتمی اش صلح آميز است.

رسانه های دولتی ايران ميگويند آيت الله خامنه ای همچنين در سخنرانی امروز خود از محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری پشتيبانی قاطعی بعمل آورد. آيت الله خامنه ای گفت اظهارات رئيس جمهوری در باره مسئله اتمی معرف تفاهم رهبران کشور است.

پيشتر در اين هفته، محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران گفته بود در جلسه ژنو، آنچه که وی نقاط مشترک در پيشنهادهای شش قدرت جهان و تهران برای حل و فصل اختلاف اتمی توصيف کرد، مطرح و بررسی خواهد شد.

آقای احمدی نژاد همچنين گفت مذاکرات با آمريکا در باره برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران در آينده نزديک امکان پذير است.

رسانه های دولتی در ايران اظهارات آقای احمدی نژاد را نقل کردند که گفته است وی از چنين مذاکراتی استقبال ميکند مشروط بر آنکه در موقعيتی منصفانه برگزار شود. با اينحال آقای احمدی نژاد بر رد هرگونه پيش شرط در از سرگيری مذاکرات با قدرت های جهان تاکيد گذاشت.

XS
SM
MD
LG