لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

ويليام برنز روز شنبه در ژنو به گفتگوهای سعيد جليلی و خاوير سولانا ملحق خواهد شد


يک مقام ارشد آمريکائی گفت آمريکا يک ديپلمات عاليرتبه را برای شرکت در گفت و گوهائی که با ايران درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی جريان خواهد يافت، روز شنبه به ژنو گسيل خواهد داشت.

اين مقام که به شرط حفظ هويت خود با مطبوعات سخن ميگفت اظهار داشت که ويليام برنز معاون وزارت امور خارجه آمريکا در اين گفت و گو ها به سعيد جليلی و خاوير سولانا رئيس سياست خارجی اروپا، ملحق خواهد شد . وی تأکيد کرد که آقای برنز در اين ديدار مذاکره نخواهد کرد و ملاقات جداگانه ای با نماينده جمهوری اسلامی ، نخواهد کرد.

مقام مذکور گفت ويليام برنز به جمهوری اسلامی موضع دولت بوش را مبنی بر آنکه هرگونه مذاکره جدی نياز به تعليق غنی سازی اورانيوم از سوی ايران دارد، توضيح خواهد داد.

کانون ديدار و گفتگوهای روز شنبه را راه های تشويق ايران برای کنار گذاشتن فعاليت های حساس اتمی خويش، تشکيل خواهد داد. آمريکا و متحدان ميگويندهدف از برنامه اتمی ايران توليد سلاح های اتمی است.

حضور ويليام برنز، معاونت وزارت امور خارجه آمريکا بيانگر تغيير سياست آمريکا در قبال ايران است. دولت بوش همواره سعی داشته است از گفتگوهای مستقيم با ايران احتراز کند، مگر اينکه ايران ابتدا فعاليتهای غنی سازی اورانيوم خود را به حال تعليق در آورد.


XS
SM
MD
LG