لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۶

ادامه آماده سازی پايتخت چين برای بازيهای المپيک تابستانی


کمتر از یک ماه به آغاز بازی های المپیک ۲۰۰۸ پکن باقی مانده و آماده سازی پایتخت چین هم چنان ادامه دارد. و در کنار آن نگرانی هایی در مورد آلودگی هوا در این شهر، مسائل حقوق بشری و آزادی رسانه ها نیز به قوت خود باقی است.

استادیوم اصلی شهر به نام آشیانه پرنده و ۳۱ ورزشگاه دیگر برای بازی ها آماده شده اند. مرکز خبری المپیک برای پذیرش ۲۰ هزار خبرنگار از سراسر دنیا افتتاح شد. هاین وربروگن مسئول کمیسیون بین المللی المپیک می گوید: این ساختمان با شکوه که مرکز بین المللی خبررسانی است ، یکی از مهم ترین مکان های بازی های المپیک است ، زیرا داستان ها و اتفاقات المپیک از اینجا گفته می شود.

شهر پکن در حال توسعه و بهبود امکانات رفاهی است. دولت چین ۵۷ میلیون دلار را برای بازسازی ۵ هزار رستوران در پکن اختصاص داده است. هم چنین مقامات چینی راه هایی را برای مقابله با آلودگی هوای این شهر اندیشیده اند . آن ها ۱۵ میلیارد دلار را برای کاهش آلودگی هوا، انتقال کارخانه ها به خارج از شهر و حل مشکل ترافیک هزینه کرده اند.

اما در کنار این ها نیروهای امنیتی چین در مورد تهیه گزارش از میدان تیان آن من پکن برای شبکه های تلویزیونی ایجاد محدودیت کرده اند . گروه های حقوق بشر از رسانه ها برای تمرکز بر روی مسائل حقوق بشر در چین استفاده می کنند . سازمان بین المللی عفو بین الملل در پاریس اقدام به جمع آوری ۱۲۰ هزار امضا برای آزادی زندانیان سیاسی در چین کرده است. این سازمان می گوید: دولت چین حدود نیم میلیون نفر را بدون هیچ اتهامی در بازداشت نگه داشته است. چین تا کنون هرگونه انتقادی را رد کرده است.

نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه گفت: او ممکن است برای اعتراض به سرکوب در تبت، مراسم افتتاحیه بازی های المپیک در پکن را تحریم کند. جرج بوش رئیس جمهوری آمریکا نیز گفت ممکن است به این تحریم بپیوندد. آقای بوش گفت نگرانی های خود را در مورد حقوق بشر در چین با رئیس جمهوری آن کشور در میان گذاشته است .

مقامات چینی به تعداد زیادی از داوطلبین، زبان انگلیسی یاد می دهند. آن ها امیدوارند به وسیله بازی های المپیک ، پکن را شهری مدرن معرفی کنند.

XS
SM
MD
LG