لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۸

باراک اوباما پیش از سفر خارجی خود سخنرانی در مورد سیاست خارجی ایراد کرد


باراک اوباما، نامزد احتمالی حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا امروز (سه شنبه) در واشنگتن در مورد طرح خود برای خروج سربازان آمریکایی از عراق و اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان سخن گفت.

سناتور ایالت ایلینوی گفت: آمریکا به خاطر نقشی که در عراق بر عهده گرفته است، قادر به تامین نیازهای افغانستان نیست. سناتور اوباما تعهد کرد در صورت رسیدن به مقام ریاست جمهوری بر جنگ علیه القاعده و طالبان تمرکز کند تا مطمئن شود تسلیحات و مواد هسته ای به دست گروه های تروریستی و کشورهای یاغی نخواهد افتاد.

سناتور اوباما تاکید کرد او خواهان سیاست امنیت ملی است که در آن به منافع آمریکا ورای عراق توجه شود و تمام بار سیاست خارجی بر شانه سربازان آمریکا گذاشته نشود.

سناتور اوبا این سخنرانی را در حالی ایراد کرد که قرار است در اواخر ماه جاری از خاورمیانه- عراق ، اسرائیل و کرانه غربی- دیدن کند.

جان مک کین، رقیب باراک اوباما و نامزد احتمالی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری، از حامیان سر سخت جنگ عراق محسوب می شود و از اولین کسانی بود که از افزایش نیروهای آمریکایی در عراق حمایت کرد.

سناتور مک کین نیز قرار است روز سه شنبه در شهر نيومکزیکو سخنرانی کند. در بخش هایی از این سخنرانی که متن آن توسط ستاد انتخاباتی او منتشر شده است، سناتور مککین از رقیب خود به خاطر اینکه پیش از سفر به خاورمیانه در مورد سیاست های آتی خود در رابطه با این کشورها تصمیم گرفته است انتقاد کرده است.

XS
SM
MD
LG