لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۴

گازپروم روسی موافقت کرد چاه های نفت و گاز ايران را بيشتر گسترش دهد


شرکت انرژی گازپروم وابسته به دولت روسيه موافقت کرد چاه های نفت و گاز ايران را بيشتر گسترش دهد.

ديروز (يکشنبه) در جريان بازديد هياتی از شرکت دولتی گازپروم روسيه، به رهبری مدير عامل آن آلکسی ميلر، طرفين پيمان اين همکاری را به امضا رسانيدند.

گازپروم در اين پيمان نسبت به توسعه بيشتر چاه های گاز حوزه پارس جنوبی، و همچنين جهت همکاری بر روی پروژه های نفتی منطقه آزادگان در دريای خزر، ابراز علاقه کرده است.

گازپروم همچنين می گويد احتمالا در ساختن لوله گاز از ايران به هند، که از پاکستان عبور خواهد کرد، کمک خواهد کرد. از هنگامی که شرکت های نفتی غربی تحت فشار دولت های غرب از سرمايه گذاری در صنايع نفت و گاز ايران پاپس کشيده اند، تهران برای جبران غيبت ايشان خواستار سرمايه گذاری روسيه در زمينه توليد انرژی شده است.

ديروز همچنين وزير نفت جمهوری اسلامی ايران کشف يک حوزه جديد نفتی را در استان خوزستان اعلام کرد. غلامحسين نوذری گفت اين چاه نفتی بيش از يک ميليارد بشکه نفت خام دربردارد، که پس از تصفيه ۲۳۳ ميليون بشکه از آن به دست خواهد آمد.

محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران، ديروز گفت تهران مايل است تا جای ممکن روابطش را با روسيه در زمينه گاز و نفت گسترش دهد. گازپروم و جمهوری اسلامی در چارچوب پيمانی که ديروز به امضا رسيد برای پياده کردن پروژه های مشترک مورد پيشنهاد دست به ايجاد گروه های کاری خواهند زد.

شرکت انرژی فرانسوی توتال هفته گذشته اعلام کرد طرح های مربوط به توسعه ميدان گاز پارس جنوبی را کنار خواهد گذاشت زيرا خطرات سياسی سرمايه گذاری در ايران را تهديد می کند.

دولت های غربی از شرکت هايشان خواسته اند پيوندهای خود را با ايران به دليل برنامه اتمی بحث انگيز جمهوری اسلامی قطع کنند. کشورهای غربی جمهوری اسلامی را متهم می کنند که تحت لوای برنامه توليد انرژی برای مصارف غيرنظامی می خواهد بمب اتمی بسازد؛ اتهامی که جمهوری اسلامی آن را رد می کند.

XS
SM
MD
LG