لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۲

ويليام برنز: ایرانی ها برای پی بردن به فرصت هایی که رهبرانشان برباد داده اند فقط نیاز دارند بسوی دیگر خلیج فارس نگاه کنند


ويليام برنز: ایرانی ها برای پی بردن به فرصت هایی که رهبرانشان برباد داده اند فقط نیاز دارند بسوی دیگر خلیج فارس نگاه کنند
ويليام برنز: ایرانی ها برای پی بردن به فرصت هایی که رهبرانشان برباد داده اند فقط نیاز دارند بسوی دیگر خلیج فارس نگاه کنند

ویلیام برنز، معاون وزارت امور خارجه آمريکا، در توضیحاتی در کنگره ایالات متحده گفت دولت ایران نسبت به مردم خود کوتاهی می کند. افزون بر محروم ساختن شهروندان از حقوق اساسی شان، پشتیبانی رژیم از تروریست ها و ادامه نادیده گرفتن درخواست های بین المللی در مورد برنامه اتمی ، ایران را در برابر انزوای روز افزون قرار داده است. آقای برنز گفت:
**** ایران بدلیل رفتار رژیمش، ورای سه کشور کم اهمیت بلاروس، ویتنام و ونزوئلا و گاهی سوریه، متحدانی در جهان ندارد، و از دوستان واقعی که بتوانند اطمینان های استراتژیک، سرمایه گذاری مهم، یا آینده ای مطمئن در جهانی بهم پیوسته به آن پیشنهاد کنند بی بهره است.

برنز گفت ایران همچنین با یک سلسله تضادها و مغایرت های داخلی روبرو است:
**** علیرغم نفت بشکه ای یکصد و چهل دلار، اقتصاد ایران گرفتار رکود است، و یک رهبری بی کفایت و نالایق قادر نیست نیازهای مردم را تامین کند. نرخ تورم ۲۵ درصد است، و بهای مواد غذائی و مسکن سر به آسمان می زند.

ایران چهارمین تولید کننده بزرگ نفت در جهان است، اما بدلیل نبود مدیریت اقتصادی، ثروت حاصل از فروش نفت نتوانسته است نزدیک به یک میلیون شغل جدید که ایران هر سال برای پاسخگوئی به جمعیت رو به گسترش کشور نیاز است فراهم آورد. آقای برنز یادآور شد که علیرغم تولید نفت، ایران هنوز نیاز دارد نزدیک به نیمی از تمام فرآورده های پالایش شده را وارد کند، و اضافه کرد:
**** در چنین شرایطی، درست است که مردم ایران بپرسند آیا براستی سرسختی ایران در ادامه برنامه اتمی، به صرف هزینه ای که می تواند سر به میلیاردها دلار بزند، می ارزد؟

آقای برنز گفت ایرانی ها برای پی بردن به فرصت هایی که رهبرانشان برباد داده اند، فقط نیاز دارند بسوی دیگر خلیج فارس نگاه کنند و اقتصاد پیشرفته و نوآور دوبی، یا توسعه شتابان صادرات گاز طبیعی قطر، یا کوشش های عربستان سعودی و دیگر کشورهای نفتخیز را در انجام اصلاحات مورد نیاز و سرمایه گذاری برای آینده ببینند.

آقای برنز گفت هدف سیاست آمريکا نسبت به ایران این است که رفتار رژیم تغییر کند و تا آنجا که امکان دارد با جامعه بین المللی سازگار شود. معاون وزارت امور خارجه آمريکا گفت: ما نباید به رژیم ایران اجازه دهیم به این بهانه نادرست که با تهدید از خارج روبرو است، توجه از شکست های داخلی و ماجراجوئی های خارجی اش را منحرف کند. مشکل، رفتار رژیم ایران است که نه فقط جامعه بین المللی بلکه منافع مردم ایران را بخطر می اندازد.
XS
SM
MD
LG