لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۶

گازپروم و جمهوری اسلامی قرارداد جديد نفت و گاز امضاء کردند


گازپروم شرکت دولتی انرژی روسيه موافقت کرده است که به ايران برای توسعه بيشتر منابع نفت و گاز طبيعی، ياری رساند.

دو طرف قراردادی را روز يکشنبه طی ديدار هيئت نمايندگی گاز پروم به رياست الکسی ميلر از تهران، امضاء کردند.

گازپروم در توافقنامه امضاء شده علاقه خود را به توسعه بيشتر مخازن گاز پارس جنوبی در ايران و نيز به همکاری در پروژه های نفتی منطقه آزادگان و مخازن نفتی دريای مازندران، ابراز کرده است.

گازپروم همچنين گفت که ممکن است در پروژه های ساختمان لوله نفتی جهت رساندن گاز طبيعی ايران به هندوستان و پاکستان، همکاری کند. جمهوری اسلامی در پی سرمايه گذاری روسی در زمينه انرژی بود ت اکه خروج شرکتهای غربی را که بخاطر فشار دولت های غربی انجام شد، جبران نمايد.

روز يکشنبه همچنين وزير نفت جمهوری اسلامی اکتشاف يک حوزه جديد نفتی را در جنوب غربی استان خوزستان ايران، اعلام کرد. غلامحسين نوذری گفت اين حوزه نفتی يک و يکدهم ميليارد بشکه نفت خام را که ٢٣٣ ميليون بشکه آن قابل بهره برداری ميباشد، شامل ميگردد.

روز يکشنبه محمود احمدی نژاد گفت که ايران ميخواهد تا حد ممکن مناسبات خود با روسيه را در عرصه نفت و گاز، گسترش دهد. قراردارد روز يکشنبه گازپروم و ايران کميسيون های عملی را جهت پياده کردن پروژه های مشترک پيشنهادی، مشخص کرده است.

هفته گذشته شرکت عظيم نفتی فرانسوی توتال گفت که طرح های خود برای توسعه حوزه نفتی پارس جنوبی را بخاطر آنکه از نظر سياسی سرمايه گذاری در ايران بيش از حد ريسکی ميباشد، کنسل ميکند.

XS
SM
MD
LG