لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۶

مقامات اسرائيلی از تصميم به اجرای مبادله ای جنجالی با حزب الله خبر ميدهند


مقامات اسرائيلی گفته اند آن کشور مبادله ای بحث انگيز با گروه ستيزه گر حزب الله را روز چهارشنبه انجام ميدهد.

اداره امور زندانهای اسرائيل امروز، يکشنبه، گفت پنج ستيزه گر لبنانی را با دو سربازاسرائيلی که دو سال پيش اسير شدند مبادله ميکند. اين دو سرباز در يک حمله مرزی دو سال پيش حزب الله به اسارت درآمدند، که به جنگی يک ماهه منجر شد. مقامات اسرائيلی ميگويند به اعتقاد آنان اين دو سرباز مرده اند.

سمير کنتار، که برای کشتن سه اسرائيلی در يک حمله مرزی سال۱۹۷۹ به حبس ابد محکوم و محبوس است، جزو زندانيانی است که اسرائيل مبادله خواهد کرد.

منتقدين ميگويند اسرائيل نبايد تروريست های زنده را با سربازان مرده مبادله کند. دولت اسرائيل ميگويد متعهد است سربازان خود را به کشور بازگرداند.

حزب الله در چارچوب توافقی که با ميانجيگری سازمان ملل متحد حاصل شد، در باره ران اراد خلبان اسرائيلی که هواپيمايش در سال ۱۹۸۶ در لبنان سقوط کرد گزارشی به اسرائيل داده است. مقامات اسرائيلی ميگويند گزارش حاوی اطلاعاتی جديد در مورد سرنوشت اين خلبان نيست. اسرائيل، متقابلا راجع به اطلاعات خود از سرنوشت چهار ايرانی که در سال ۱۹۸۲ در بيروت ناپديد شدند، گزارشی ارائه داده است. جمهوری اسلامی ايران اين چهار نفر را سه ديپلمات و يک خبرنگار معرفی ميکند و ميگويد آنان توسط مسيحيان لبنانی متحد اسرائيل ربوده شدند.

XS
SM
MD
LG