لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

اسد پس از ملاقات با سارکوزی گفت برای حل اختلاف اتمی با تهران صحبت ميکند


سوريه و لبنان موافقت کرده اند مناسبات ديپلماتيک برقرار کنند، و در پايتخت های يکديگر برای نخستين بار سفارت بگشايند.

نيکلای سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه اين توافق را در پی مذاکراتی که روز شنبه در پاريس با بشار الاسد رئيس جمهوری سوريه و ميشل سليمان رئيس جمهوری لبنان داشت، اعلام کرد. آقای سارکوزی توافق سوريه و لبنان را توافقی تاريخی خواند.

مناسبات ميان سوريه و لبنان پس از ترور سه سال پيش رفيق حريری نخست وزير پيشين لبنان، و فراخوانی بالاجبار چند ماه بعد سربازان سوری از لبنان، سرد و توام با تشنج بود. سوريه که توسط بسياری محافل مسئول اين ترور معرفی شده است هرگونه مداخله ای را تکذيب ميکند.

آقای سارکوزی همچنين گفت از سوريه خواستار کمک در حل و فصل اختلاف اتمی با جمهوری اسلامی ايران شده است. آقای اسد گفت با رهبران جمهوری اسلامی ايران صحبت خواهد کرد اما با لحنی مطمئن افزود بنظر ميرسد مدرکی حاکی از مقاصد نظامی دربرنامه اتمی تهران وجود ندارد.

فرانسه ، پس از تعليق مناسباتش با سوريه در سال گذشته، که با انتقاد از دمشق بر سر کوتاهی در کمک به حل و فصل بحران سياسی در لبنان همراه بود، تصميم به ازسرگيری اين مناسبات گرفته است. بحران سياسی در لبنان ، پيش از آنکه ائتلاف حاکم مورد حمايت غرب و اپوزيسيون طرفدار حزب الله در ماه مه برای تشکيل يک دولت وحدت ملی به توافق برسند، به خشونت های مرگبار فرقه ای منجر شده بود.

آقای اسد جزو بيش از چهل رهبری است که برای شرکت در کنفرانس سران اتحاديه نو بنياد کشورهای حوزه دريای مديترانه به پاريس رفته اند. رهبران کشورهای عرب و اسرائيل از جمله شرکت کنندگان در اين کنفرانس اند.

لبنان و سوريه از شصت سال پيش که مستقل شدند، در پايتخت های يکديگر سفارتخانه نداشته اند. هر دو کشور تا قبل از استقلال جزو مستعمرات فرانسه بودند.

XS
SM
MD
LG