لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

بازرسان بانک مرکزی آمريکا کنترل يک بانک بزرگ وام مسکن را به دست گرفتند


بازرسان بانک مرکزی آمريکا کنترل IndyMac Bank را به دست گرفته اند، که يک بانک وام دهنده مسکن مستقر در کاليفرنياست، و از بحران مسکن در آمريکا آسيب ديده است. اين بانک دومين بنياد بزرگ مالی آمريکاست که در تاريخ اين کشور ورشکست ميشود.

مقامات Federal Deposit Insurance Corporation ، موسوم به F.D.I.C. که يک شرکت بيمه فدرال سپرده های بانکی است، روز جمعه گفتند IndyMac Bank تا وقتی که خريداری برای آن پيدا شود، توسط بازرسان فدرال اداره خواهد شد.

F.D.I.C. ميگويد بدان جهت IndyMac Bank را تحت کنترل خود درآورد که بنظر ميرسد از ذخائر نقدی کافی برای پاسخگوئی به تقاضای مشتريانی برخوردار نبود که ميخواستند از حسابهايشان برداشت کند.

پيشتر وزير خزانه داری آمريکا گفته بود بازرسان فدرال به حمايت از دو شرکت عظيم وام های مسکن در شکل کنونی آنها برخاسته اند ، که با مشکل مواجه اند. بنظر ميرسد با اين اظهار نظر هنری پائلسون، اقدامی توسط دولت برای به عهده گرفتن امور شرکت های Fannie Mae و Freddie Mac ، که بزرگترين شرکت های تامين کننده وام های مسکن هستند، منتفی شده باشد. هر دو شرکت بدهی هائی کلان پيدا کرده اند، ضمن آنکه ارزش سهام آنها نيز کاهش يافته است.

در همين حال سنای آمريکا روز جمعه برنامه ای را تصويب کرد که هدف آن جلوگيری از به مرحله نکول وضعيت صاحبخانه هائی است که قادر به پرداخت اقساط وام های مسکن نيستند، و خانه هايشان با خطر حراج شدن روبروست. در چارچوب اين برنامه به صاحبخانه هائی که نرخ بهره وام های مسکن شان در يک دوره کوتاه به سرعت بالا ميرود امکان داده ميشود، امکان داده ميشود چنين وام هائی را به وام هائی سی ساله با بهره ثابت تبديل کنند. مصوبه سنا به مجلس نمايندگان فرستاده شد تا با مصوبه اين مجلس هماهنگ شود.

روز جمعه برای بورس های سهام و مواد اوليه نيز روز خوبی نبود. قيمت نفت در بورس نيويورک رکورد بالای جديدی بجا گذاشت و به بشکه صد و چهل و هفت دلار و بيست و هفت سنت رسيد.

ترقی قيمت های نفت، تنزل ارزش خانه ها و پائين رفتن ارزش سهام و اوراق بهادار مصرف کنندگان را در آمريکا را نگران کرده است. يک شاخص اندازه گيری نشان ميدهد که آمريکائيان بيش از هر زمان ديگری در بيست و هشت سال اخير به اوضاع اقتصادی بدبين هستند.
XS
SM
MD
LG