لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۷

حزب حاکم هند بدنبال پشتيبانی برای کسب رای اعتماد


رهبران ائتلاف حاکم در هند می گویند آنها یقین دارند که حمایت پارلمان را هم از دولت وهم از معامله اتمی پیشنهادی آن با ایالات متحده بدست خواهند آورد.

رهبران حزب کنگره امروز - جمعه - در دیداری با مقامات ارشد احزاب سیاسی کوچکتر سعی کردند پشتیبانی هرچه بیشتر آنها را پیش رای اعتماد در اواخر ماه میلادی جاری کسب کنند. مقامات می گویند جلسه ویژه پارلمان در روزهای ۱۲ و ۲۲ ژوئیه تشکیل خواهد شد.

پس از آن که متحدان کمونیست ائتلاف روز سه شنبه تصمیم گرفتند به حمایت از آن پایان دهند، دولت خواهان رای اعتماد شد. کمونیستها به معامله اتمی معترض هستند و می گویند این توافق هند را بیش از اندازه به واشنگتن نزدیک خواهد کرد و می تواند امنیت ملی کشور را تضعیف کند.

حزب منطقه ای "ساماجوادی" اعلام کرده است از حزب حاکم پشتیبانی می کند، اما ائتلاف هنوز در مجلس عوام پارلمان فاقد اکثریت است.

اگر دولت نتواند رای اعتماد بگیرد، ناچار خواهد بود خواهان برگزاری انتخابات زود رس شود و در موقعیتی نخواهد بود که بتواند معامله اتمی با ایالات متحده را پیش ببرد.

هند در این هفته پیش نویس توافق ایمنی های اتمی را ، که یک گام اصلی در انجام معامله تلقی می شود، به آژانس بین المللی انرژی اتمی تسلیم کرد. هند همچنین باید یک معافیت از گروه 45 کشوری تولید کنندگان و فروشندگان مواد و تجهیزات اتمی بدست آورد، این گروه بدلیل خودداری دهلی نو از امضای پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی، نسبت به معامله آن با امریکا ابراز تردید کرده است.

معامله پیشنهادی به هند امکان خواهد داد به فناوری اتمی غیر نظامی دسترسی پیدا کند. اما دهلی نو ناچار خواهد بود برنامه های اتمی نظامی و غیر نظامی خود را از هم جدا کند و به بازرسان بین المللی اجازه دهد وارد کشور شوند.
XS
SM
MD
LG