لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

دوشرکت عظيم وام های مسکن در آمريکا از مداخله دولت معاف ميمانند


وزير خزانه داری آمريکا ميگويد بازرسان فدرال به حمايت از دو شرکت عظيم وام های مسکن در شکل کنونی آنها برخاسته اند ، که با مشکل مواجه اند. بنظر ميرسد با اين اظهار نظر هنری پائلسون، اقدامی توسط دولت برای به عهده گرفتن امور شرکت های Fannie Mae و Freddie Mac ، که بزرگترين شرکت های تامين کننده وام های مسکن هستند، منتفی شده باشد. هر دو شرکت بدهی هائی کلان پيدا کرده اند، ضمن آنکه ارزش سهام آنها نيز کاهش يافته است.

Fannie و Freddie در جريان موج اخير نکول اقساط وام های مسکن در آمريکا ميلياردها دلار ضرر داده اند. مقامات ارشد اقتصادی در دولت ميگويند Fannie و Freddie از ذخيره مالی کافی برخوردارند، اما بنظر ميرسد سرمايه گذاران شک دارند. اين دو شرکت به نمايندگی از سوی دولت ، با گرفتن وام از بانکها، به خريداران مسکن در آمريکا وام ميدهند، و بعد با توجه به اقساطی که قرار است از گيرندگان وام ها پس بگيرند ، به فروش سهام و اوراق بهادار از طريق شرکت های سرمايه گذاری در گوشه کنار جهان می پردازند.


Fannie
و Freddie تامين کننده و يا تضمين کننده نيمی از وام های مسکن در آمريکا هستند که ارزش آنها به تريليون ها دلار سر ميزند. اقتصاد آمريکا از ترقی شديد قيمت های نفت نيز که امروز در بورس نيويورک رکورد جديد بشکه ای صد و چهل و هفت دلار و بيست و هفت سنت بجا گذاشت، آسيب ديده است. تشنج ميان ايران و اسرائيل، احتمال اعتصاب در برزيل و تداوم خشونت در نيجريه ، که می تواند به کاهش عرضه نفت، به رغم افزايش تقاضا برای آن منجر شود، در سير صعودی قيمت نفت نقشی اساسی دارد.

XS
SM
MD
LG