لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۴

مقامات افغانستان نتيجه تحقيقات در مورد حمله هوائی آمريکا در ننگرهار را اعلام کردند


مقامات افغانستان می گویند در حمله هوائی روز یکشنبه آمریکا در ولایت ننگرهار چهل و هفت غیر نظامی، که اکثر زن و کودک بودند، کشته شدند.
هیاتی به سرپرستی برهان الله شینواری، نماینده پارلمان، روز جمعه نتیجه تحقیقاتی را که در باره این حادثه انجام گرفته است اعلام کرد و گفت در حمله روز ششم ژوئیه در ناحیه ده بالا، یک جشن عروسی هدف قرار کرفت و قربانیان ستیزه جویان القاعده یا طالبان نبودند.

مقامات ائتلاف گفته بودند در حمله فقط ستیزه گران کشته شدند. روز جمعه، یک سخنگوی آمریکائی گفت ائتلاف در باره این واقعه تحقیق می کند و از کشته شدن شهروندان ابراز تاسف کرد. مقانات می گویند نیروهای ائتلاف هرگز غی نظامیان را هدف نمی گیرند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان یک هیات تحقيق ۹ نفری شامل قانونگزاران و مقاماتی از وزارتخانه های کشور و دفاع تشکیل داده است.
مقامات افغان همچنین به این نتیجه رسیده اند که، بر خلاف گزارش ائتلاف، در حمله هوائی جداگانه آمریکا در ولایت نورستان در جمعه گذشته، فقط غیر نظامیان کشته شدند.

پیشتر، در اوائل هفته، مقامات صلیب سرخ بین المللی ، با استناد به کشته شدن ۲۵٠ غیر نظامی از چهارم ژوئیه، از تمام طرف های منافشه در افغانستان خواستند به قوانین و مقررات انساندوستانه احترام بگذارند .

در رویدادی جداگانه، مقامات وزارت دفاع بریتانیا روز جمعه گفتند روز چهارشنبه ۹ سرباز بریتانیائی در یک حادثه تیراندازی خودی در ولایت هلمند در جنوب افغانستان زخمی شدند.

روز پنجشنبه، در برخورد یک خود رو گشت به یک بمب کنار جاده ای در ولایت پکتیا دو سرباز ناتو از پای در آمدند و سرباز دیگری مجروح شد.

یک سخنگوی ائتلاف در شرق افغانستان روز جمعه به صدای آمریکا گفت نیروهای ائتلاف عمر حقانی، پسر جلال الدین حقانی فرمانده ارشد طالبان را کشته اند.
XS
SM
MD
LG