لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۲

پاکستان و سازمان ملل متحد برای تحقيق در باره ترور بوتو به تفاهم رسيدند


پاکستان ميگويد با سازمان ملل متحد در مورد زمينه های طرح تحقيق توسط آن سازمان راجع به کشته شدن بی نظير بوتو نخست وزير پيشين به تفاهمی گسترده رسيده است.

شاه محمود قريشی وزير امور خارجه پاکستان روز پنجشنبه در سازمان ملل متحد با بان کی مون دبيرکل آن سازمان برای مذاکره در باره تقاضای پاکستان در مورد تحقيقاتی مستقل دراجع به ترور خانم بوتو ملاقات کرد.

دفتر آقای بان ميگويد دبير کل به اين تقاضا پاسخی مثبت داده است اما هنوز به تبادل نظر ها و مشورت هائی بيشتر با مقامات پاکستان و ديگر مقامات سازمان ملل متحد نياز دارد.

ترکيب کميسيون تحقيق و عوامل تضمين کننده بی طرفی و استقلال آن از جمله موضوع هائی است که دو طرف در باره آن به توافق رسيده اند.

وزير امورخارجه پاکستان گفت وی همچنين با نمايندگان پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد ملاقات کرده است.

آقای قريشی امروز، جمعه، در واشنگتن با کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا و ديگر مقامات دولت آمريکا و نيز با چند قانونگذار آمريکائی ملاقات ميکند.

خانم بوتو در دسامبر گذشته در جريان مبارزات انتخاباتی در حومه راولپندی در يک حمله انتحاری که با انفجار بمب و شليک گلوله همراه بود کشته شد. دولت پاکستان، و نيز سی آی ای، بيت الله محسود، ستيزه گر مرتبط با القاعده را به طراحی ترور متهم کردند. محسود اتهام را رد کرده است.

خانم بوتو در ماه اکتبر نيز از يک بمب گذاری انتحاری ، که چند ساعت پس از بازگشت وی به پاکستان از تبعيد صورت گرفت جان سالم بدر برد. در آن حمله قريب صد و چهل نفر کشته شدند.

XS
SM
MD
LG