لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

قهرمان شیرجه آمریکا، لورا ویلکینسون، برای سومین بار در رقابت های المپیک شرکت می کند


لورا ویلکینسون، قهرمان بازی های المپیک سال ۲۰۰۰ از آمریکا، در تمام رقابت های مهم جهانی در رشته شیرجه موفق به کسب مدال طلا شده است.

لارا، ۳۰ساله، در تیم المپیک آمریکا برای بازی های سال ۲۰۰۸ چین نیز حضور دارد و این در حالی است که سن او تقریبا دو برابر سن هم تیمی هایش است.

ویلکینسون امیدوار است با کسب جایگاهی ممتاز در بازی های المپیک چین، خود را برای همیشه در رشته شیرجه بازنشسته کند.

هشت سال قبل و در حالی که شش ماه پیش از بازی های المپیک سیدنی سه استخوان پای لارا ویلکینسون شکسته بود، او فکر می کرد رویاهایش در مورد حضور در بازی های المپیک به پایان رسیده است. اما لارا تصمیم گرفت به تمرین ادامه دهد و عمل جراحی پای خود را تا بعد از بازی های سال ۲۰۰۰ به تعویق بیاندازد.

ویلکینسون در بازی های سال ۲۰۰۰، در رقابت های شیرجه از ارتفاع ۱۰ متر شرکت کرد و در نمایشی درخشان توانست بر رقیبان سرسخت چینی خود پیروز شود و مدال طلا را کسب کند. مدالی که آمریکایی ها از سال ۱۹۶۴ به این سو نتوانسته بودند آن را کسب کنند.

پس از بازی های سیدنی نیز درخشش لورا ادامه یافت و او در رقابت های جام جهانی شنا در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ توانست مدال طلا را به کلکسیون افتخارات خود اضافه کند. با این حال ویلکینسون نتوانست در بازی های المپیک تابستانی سال ۲۰۰۴ حتی مدال برنز کسب کند.

لورا می گوید بعد از بازی های سال ۲۰۰۴ تصمیم داشت خود را بازنشسته کند، اما پس از چند عمل جراحی دریافت که حس شدید او نسبت به ورزش هنوز زنده است. وقتی لورا در مورد بازی های المپیک سال ۲۰۰۸ چین سخن می گوید، می توان این احساس او را بهتر درک کرد.

ویلکینسون می گوید، « من کاملا مصمم هستم که مدال طلای بازی های پکن را کسب کنم، اما فراتر از آن فقط می خواهم همه آن چه را که می توانم انجام دهم و پتانسیل واقعی ام در این رشته ورزشی را نشان دهم.»

قهرمان سابق المپیک، حس تازه ای از اعتماد به نفس خود را نیز بیان می کند. «در حال حاضر احساس بسیار خوبی دارم. هیچ گاه قوی تر از این نبوده ام. من با چالش های بسیاری روبرو بوده ام، اما این باعث شده که بسیار بیاموزم. احساس می کنم قادرم هر آن چه را که در مسیرم قرار می گیرد کنترل کنم.»

لورا شیرجه را از سن ۱۵ سالگی و بعد از سال ها ژیمناستیک آغاز کرد. او که مدتی طولانی از رژیم غذایی گیاهی پیروی می کرده، سال گذشته مرغ و ماهی را نیز به رژیم غذایی اش افزود تا ماهیچه هایش به اندازه کافی برای رقابت های سخت تر آماده شوند.

لورا هر شش روز هفته ساعت ها تمرین می کند تا حد نصاب جهانی خود را حفظ کند. اما شیرجه همه زندگی او را احاطه نکرده و لورا میان ورزش، ایمان، و زندگی خصوصی اش تعادل ایجاد کرده است.

لورا ویکلینسون در سال ۲۰۰۲ ازدواج کرد و می گوید پنج رکن مهم زندگی اش شامل خدا، همسر، خانواده، دوستان، و ورزش شیرجه است. او قبل از هر شیرجه فرازی از انجیل را می خواند.

ویلکینسون در نظر دارد، با تاسیس یک بنیاد به اسم خودش، بهترین امکانات را در اختیارعلاقمندان به رشته شیرجه در ایالت تکزاس قرار دهد. بنیادی که لورا امیدوار است برای تاسیس آن ۱۱ میلیون دلار کمک داوطلبانه جمع آوری کند. وی قصد دارد بعد از بازی های المپیک چین خود را بازنشسته کند تا به زندگی خانوادگی و تربیت نسل تازه ای از ورزشکاران رشته شیرجه بپردازد.

XS
SM
MD
LG