لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۹

دیده بان حقوق بشر چگونگی برخورد چین با رسانه ها را مورد انتقاد قرار داد


یک گروه بین المللی مدافع حقوق بشر می گوید باوجودیکه دولت چین تعهد کرده است در جریان بازی های المپیک به مطبوعات اجازه دهد آزادانه فعالیت کنند، مقامهای این کشور به تهدید و محدود کردن خبرنگاران ادامه می دهند.

سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارش اخیر خود تاکید دارد خبرنگاران در چین برای پوشش موضوع هایی که از دید دولت چین حساس محسوب می شود و همچنین دسترسی به برخی مناطق با مشکلات بسیاری روبرو هستند.

در این گزارش به خبرنگارانی اشاره شده است که به دنبال تظاهرات ماه مارس در تبت و سرکوب معترضان، از ورود به این منطقه منع شدند. دیده بان حقوق بشر همچنین می گوید خبرنگاران تهدید می شوند که به نارضایتی های اجتماعی و یا موضوع هایی که ممکن است باعث شرمساری مقام های چین شود نپردازند.

گزارش این سازمان مدافع حقوق بشر بر اساس بیش از 60 مصاحبه با خبرنگارانی که بین ماههای دسامبر 2007 تا ژوئن امسال در چین بوده اند، تهیه شده است.

به گفته دیده بان حقوق بشر دولت چین از تحقیق در مورد بیش از 10 تهدید به مرگ که خبرنگاران به دنبال اعتراض های تبت در ماه های مارس و آوریل امسال دریافت کردند، سر باز می زند. در گزارش این سازمان همچنین آمده است مقام های چینی سازمان های رسانه ای را تهدید کرده اند که اگر به موضوع هایی که ممکن است باعث شرمساری دولت شود بپردازند، مجوز آنها برای پوشش خبری المپیک را لغو خواهند کرد.

صوفی ریچاردسون، مدیر بخش آسیایی دیده بان حقوق بشر می گوید چنین چالش هایی توانایی خبرنگاران برای تهیه گزارش های بی طرفانه از حقایق اجتماعی پیچده چین امروز را محدود می کند.

انتظار می رود حدود 25 هزار خبرنگار در پوشش خبری بازیهای المپیک پکن حضور داشته باشند.

XS
SM
MD
LG