لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

استفاده از لباس شنای اسپیدو در مسابقات المپیک بحث برانگیز شده است


نوع تازه ای از لباس شنا که کارخانه اسپیدو آن را طراحی کرده است، اگرچه به شکستن رکوردها توسط شناگران کمک می کند، اما نگرانی ها در مورد رعایت برابری در میان ورزشکاران مسابقات المپیک را افزایش داده است.

نمایندگان اسپیدو می گویند لباس تازه شنا، لباسی است که در طراحی آن از پیشرفته ترین تکنولوژی های موجود استفاده شده است. این لباس که موسوم به LZR Racer است، به شناگران کمک کرده که در مسابقات مقدماتی به منظور حضور در المپیک تابستانی چین رکوردهای تازه ای کسب کنند.

مایکل فلپس، شناگر آمریکایی و صاحب مدال طلای المپیک، اوایل سال جاری میلادی با پوشیدن لباس اسپیدو به طرز فوق العاده تماشایی آن را در معرض دید همگان گذاشت. در این شو که در نیویورک برگزار شد چند شناگر آمریکایی دیگر، که دارنده مدال المپیک هستند و یا از امیدهای کسب مدال به شمار می روند، بر روی صحنه به مایکل فلپس پیوستند.

ناتالی کالین، دارنده رکورد جهانی، می گوید، « نمی توانم کیفیت این لباس را در سریع تر شنا کردن خودم توضیح دهم، اما می دانم که اصطکاک را کاهش می دهد و اگر سایر ورزشکاران در مسابقات از آن استفاده نکنند متضرر می شوند.»

اسپیدو، لباس تازه شنا را به منظور بررسی اصطکاک آزمایش کرده است و این لباس خصوصیتی دارد که اسپیدو آن را «تعادل گر اساسی» می نامد.

دب یومانس، محقق در شرکت اسپیدو، می گوید، « تعادل گر اساسی از دو قابلیت برخوردار است. نخست آن که هنگام شنا اصطکاک را تا آن جا که ممکن است کاهش می دهد. و دوم این که به شناگر کمک می کند موقعيت فیزیکی خود را در آب حفظ کند.»

هیات مدیره فینا FINA استفاده از لباس شنای LZR در مسابقات را تایید کرده است. اما منتقدان می گویند فینا باید پیش از المپیک در تصمیم خود تجدید نظر کند، چرا که لباس شنای جدید امتیازی غیر منصفانه به شناگر می بخشد. شناگرانی که از لباس جدید اسپیدو استفاده کرده اند، از ماه فوریه به این سو، تاکنون بیش از بیست رکورد جهانی را شکسته اند.

اسپیدو LZR را سریع ترین لباس شنای جهان می داند. اسپیدو انتظار دارد بهترین شناگران جهان از این لباس ها در مسابقات المپیک پکن، که ماه اوت امسال برگزار می شود، استفاده کنند.

XS
SM
MD
LG