لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

بوش توافق راجع به تقليل گازهای مضر به نصف را پيشرفتی عمده خواند


پرزيدنت بوش ميگويد اجلاس امسال رهبران هشت کشور عمده صنعتی جهان صحنه پيشرفتی قابل توجه راجع به تغييرات جوی و مسائل ديگر بود.

پرزيدنت بوش که امروز، چهارشنبه، در محل برگزاری اين اجلاس در شمال ژاپن، و پيش از آنکه راهی بازگشت به واشنگتن شود، با خبرنگاران صحبت ميکرد گفت استراتژی پائين آوردن گازهای زيانبار موسوم به گلخانه ای به نصف تا سال ۲۰۵۰ بدان جهت حائز اهميت است که نمايندگان تمامی اقتصادهای بزرگ جهان را به سر ميز مذاکره می آورد.

پرزيدنت بوش همچنين از تلاش های بعمل آمده در اين اجلاس سه روزه برای مقابله با سيستم های حمايت از توليدات داخلی در برابر محصولات مشابه خارجی، ترويج برنامه های عمران و توسعه و مبارزه با بيماريها قدردانی کرد.

کشورهای عمده ثروتمند و درحال رشد امروز همچنين در جلسه ای قول دادند در مقابله با تغييرات جوی با يکديگر همکاری کنند.

ياسوئو فوکودا نخست وزير ژاپن گفت رهبران کشورهای گروه هشت در باره هدفهای اجلاس با رهبران هشت کشور عمده در حال رشد از جمله چين، استراليا و هند تبادل نظر کردند.

مقاماتی که در جلسه شرکت داشتند از ملاحظات و نگرانی های بعضی از کشورهای درحال رشد در مورد هدفهای گروه هشت برای سال ۲۰۵۰ خبر دادند. تنها سه کشور درحال رشد شامل هند، کره جنوبی و استراليا راجع به تقليل پنجاه درصدی گازهای گلخانه ای متعهد شدند. چين و هند تعهدی ندادند.

چين و هند دو کشور توليد کننده عمده گازهای کربنی هستند اما هردو کشور نگرانند که چنين برنامه هائی رشد اقتصادی و يا ثبات سياسی آنها را به خطر بياندازد.

آقای فوکودا گفت به اعتقاد او اراده ای قوی که به توافق گروه هشت در مورد تغييرات جوی ابراز شد نشانه های خود را در اجلاس سال آينده مقامات سازمان ملل متحد برای تبادل نظر در اين باره آشکار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG