لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۲

طرح جدول زمانی خروج نيروهای آمريکا و انتقال کيک زرد از عراق به کانادا


نوری المالکی نخست وزير عراق می گويد دولت وی انعقاد قراردادی را با آمريکا پيشنهاد کرده است که جدولی زمانی را برای خروج نيروهای آمريکا از عراق تعيين می کند.

اظهارات آقای المالکی روز دوشنبه در جلسه ای با شرکت سفيران کشورهای عربی در امارات متحده عربی مطرح گرديد. اين نخستين بار است که دولت عراق خروج نيروهای آمريکا را از عراق به عنوان بخشی از قرارداد امنيتی پيشنهادی خود با آمريکا عنوان کرده است. دولت بوش مخالف تعيين هرگونه مهلتی برای خروج نيروهای آمريکا از عراق است.

سخنگوی وزارت دفاع آمريکا می گويد هرگونه تصميم نسبت به سطح نيروهای آمريکا در عراق بايستی بر اساس اوضاع امنيتی داخل عراق اتخاذ گردد. سخنگوی وزارت دفاع آمريکا افزود با اين حال در هر قرارداد امنيتی آمريکا با عراق، حاکميت ملی عراق کاملاً محترم شمرده خواهد شد.

در رويدادی ديگر مقامات آمريکا ميگويند ارتش آمريکا ٥٠٠ تن اورانيوم درجه پائين ملقب به کيک زرد که بازمانده از دوران رژيم صدام حسين بود را به درخواست دولت عراق از آن کشور به کانادا انتقال داده است. گرچه اورانيوم مزبور بدون غنی سازی قابل استفاده نبود اما مقامات آمريکائی و عراقی به اين طريق تلاش کردند از سوء استفاده احتمالی آن، جلوگيری به عمل آورند. سخنگوی دولت آمريکا گفت اين عمليات ماه ها بود که در دست انجام بود و محموله چند روز پيش به کانادا رسيده است. اورانيوم ارسالی اکنون در اختيار شرکت کاميکو در کانادا قرار دارد که يک توليد کننده و فروشنده اورانيوم برای نيازهای تأسيسات اتمی در سراسر دنيا به شمار ميرود.

XS
SM
MD
LG