لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۴

آمريکا توافق بدست آمده درمورد کاهش آلودگی هوارادرراستای خواست پرزيدنت بوش خواند


رهبران هشت کشور صنعتی بزرگ جهان تصمیم گرفته اند که آلودگی ناشی از گازهای گلخانه ای را در سطح جهان تا سال ۲۰۵۰، به نصف میزان موجود تقلیل دهند. این مطلب امروز توسط یاسوو فوکودا، نخست وزیر ژاپن میزبان امسال اجلاس گروه هشت، اعلام شد. آقای فوکودا می افزاید در این پیمان به هر یک از کشورها اجازه داده شده است که اهداف میان مدت خود را برای کاستن از آلودگی های ناشی از نشر گازهای گلخانه ای، تنظیم کنند.

دولت آمریکا با استقبال از توافق بدست آمده در مورد کاهش آلودگی های ناشی از نشر گازهای گلخانه ای آن را، در راستای خواست پرزیدنت بوش می داند که کشورهای رو به رشدی چون هند و چین نیز در این کاهش سهمی بعهده می گیرند. گروه هشت همچنین با صدور بیانیه ای نگرانی عمیق خود را از افزایش قیمت مواد غذایی و بهای نفت که اقتصاد جهان را تهدید می کند، اعلام داشت.

ديمیتری مدوديف، رئیس جمهور روسیه، می گوید دیدگاهی وجود دارد که افزایش بهای مواد غذایی در جهان را ناشی از افزایش مصرف کشورهای بزرگ جهان از قبیل چین و هند می داند. ما هنوز نیازمند یافتن عامل اصلی بالا رفتن قیمتها هستیم. آقای مدوداف می افزاید در هر حال مشکل، شناخته شده است و ما توافق کرده ایم با تلاشی موزون بر همه آن عوامل، تأثیر گذار باشیم.

اجلاس هشت کشور صنعتی بزرگ جهان امسال، بررسی مشکلات جهانی ازقبیل تغییرات جوی، اقتصاد جهانی، افزایش قیمت نفت و مواد غذایی را در دستور کار خود قرار داده است. گروه هشت برای قبول تعهداتی از سوی کشورهای ثروتمند جهان برای از سر گیری گفتگوها و امضای پیمانی جدید در ارتباط با گرمایش زمین، تحت فشار قرار دارد. بیانیه ای که امروز از طرف این گروه صادر شده، اهدافی را برای کاهش آلودگی های ناشی از نشر گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۵۰ در نظر گرفته است، اما فعالان گروههای حفاظت از محیط زیست خواهان برنامه های عاجل تری برای آن هستند.

بن وینکلر، سرپرست یک سازمان غیر دولتی حفاظت از محیط زیست، می گوید در سال ۲۰۵۰ آقای فوکودا صد و چهارده ساله خواهد بود و فکر کردن به قولهای او د ر آن سال مشکل است، مگر آنکه آقای فوکودا بگوید که در حال حاضر چه کاری باید انجام داد.

قابل ذکر است که کشور ژاپن قصد دارد شصت تا هشتاد درصد از میزان آلودگی های ناشی از نشر گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۵۰ بکاهد اما آن کشور برنامۀ میان مدتی را برای رسیدن به این هدف اعلام نکرده است.

پیشتر پرزیدنت بوش و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در اجلاس جنبی کنفرانس با یکدیگر ملاقات و متعهد شدند که به همکاری با یکدیگر ادامه دهند. مرکل پس از این دیدار به خبرنگاران گفت که نسبت به مذاکرات گروه هشت بر سر موضوع تغییرات جوی، بسیار خرسند است.

امروز رهبران گروه هشت با هشت قدرت دیگر صنعتی جهان از جمله هند و چین که عضو گروه هشت نیستند، گرد هم می آیند تا احتمال دستیابی به توافقی گسترده تر را بررسی کنند. نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، خواستار گسترش گروه هشت بوده و اصرار دارد تا قدرتهای در حال رشدی چون چین، هند، برزیل، آفریقای جنوبی و مکزیک نیز به جمع آنان بپیوندند. سارکوزی کنار نگهداشتن این کشورها را کار عاقلانه ای نمی داند.

XS
SM
MD
LG