لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۷

مقام های افغان یک سازمان اطلاعاتی خارجی را متهم به حمله به سفارت هند کردند


مقام های افغان می گویند مدارکی در دست دارند که نشان می دهد یک سازمان اطلاعاتی خارجی در حمله ديروز به سفارت هندوستان در کابل دست داشته است.

همایون حمیدزاده، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، امروز (سه شنبه) از فاش کردن این موضوع که سازمان اطلاعاتی چه کشوری پشت این حمله بوده است سرباز زد، اما افزود «روشن است» که این سازمان متعلق به چه کشوری است.

بمب گذاری انتحاری ديروز به سفارت هندوستان در کابل منجر به مرگ 41 نفر و مجروح شدن بیش از 150 تن شد. در گذشته افغانستان ماموران اطلاعاتی پاکستانی را به دست داشتن در حمله هایی در خاک این کشور متهم کرده، از جمله سوء قصدی که در ماه آوریل علیه حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، روی داد.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در سخنان امروز خود به خبرنگاران همچنین تاکید کرد مهارتی که در این حمله مشاهده شد، لوازمی که در آن به کار رفته، به علاوه هدف حمله، همگی به یک سازمان اطلاعاتی خاص، که پیش از این نیز در حمله های دیگری در افغانستان نقش داشته، اشاره می کند.

در همین حال یوست رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، امروز در حاشیه کنفرانس دی-هشت، هشت کشور در حال توسعه و مسلمان جهان، در مالزی هرگونه نقش دولت پاکستان در حمله به سفارت هند را رد کرد. آقای گیلانی گفت پاکستان علاقه ای به بی ثبات کردن افغانستان ندارد.

تا این لحظه هیچ کس مسئولیت حمله به سفارت هندوستان را بر عهده نگرفته است. جسدِ 4 شهروند هندی که در میان قربانیان حمله ديروز بودند، امروز به کشورشان انتقال یافت.

XS
SM
MD
LG