لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

صادرات آمریکا به ایران در هفت سال گذشته افزایش یافته است


گزارش های بازرگانی ایالات متحده نشان می دهد صادرات آمریکا به ایران به نحو بارزی افزایش یافته است، این در حالی است که ایالات متحده خواستار تحریم های شدیدتر بین المللی بر دولت تهران شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، گزارش داد و ستد های بازرگانی آمریکا و ایران که امروز سه شنبه انتشار یافت نشان می دهد از زمان ورود جورج بوش به کاخ سفید در سال ۲۰۰۱، صادرات آمریکا به ایران به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. هرچند که کالاهای صادراتی از تنوع چندانی برخوردارنبوده است.

صادرات آمریکا به ایران در سال گذشته میلادی، ۱۰ بار بیشتر از آن بوده که در نخستین سال ریاست جمهوری جورج بوش صورت گرفته است. هر چند مقامات رسمی ایالات متحده به کرات ایران را متهم کرده اند که سرگرم ساخت زرادخانه هسته ای است، اما آنها در عین حال گفته اند که به موازات فشار بر رهبران ایران، مبادلات بازرگانی اقدامی به منظور کمک به خانواده های ایرانی است.

از سال ۲۰۰۱ به این سو، محموله های ارسالی به ایران شامل غذا و کالاهای پزشکی و صنعتی بوده که ارزش آن ۵۵۰ میلیون دلار برآورد شده است.

هیچ گزارشی از این که محموله های ارسالی به ایران غیر قانونی بوده انتشار نیافته است. کالای عمده صادراتی آمریکا به ایران، در مدت یاد شده، سیگار بوده که ارزش آن ۱۵۸ میلیون دلار و وزن آن حدود یک چهارم کل کالاهای صادراتی برآورد شده است. پس از سیگار، انواع واکسن ها در رتبه دوم کالاهای صادراتی آمریکا به ایران جای گرفته است. لوازم آرایش، لباس زیر زنانه، لوازم مجسمه سازی و مواد خوراکی چهارپایان از دیگر کالاهایی است که از سال ۲۰۰۱ به این سو از آمریکا به ایران صادر شده است.

تحریم های آمریکا بر ایران، اولین بار حدود ۳۰ سال پیش اعمال شد و پس از آن گسترش یافت. ایالات متحده و متحدانش جمهوری اسلامی ایران را متهم می کنند که سرگرم ساخت سلاح هسته ای است. جمهوری اسلامی می گوید برنامه اتمی اش اهداف صلح آمیز را دنبال می کند.

XS
SM
MD
LG