لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

گروه هشت توافق کردند تا سال  ٢٠٥٠ گازهای گلخانه ای را به نصف تقليل دهند


رهبران هشت کشور عمده صنعتی جهان هدف به نصف رساندن مقدار گازهای گلخانه ای را تا سال ٢٠٥٠، در برابر خود قرار دادند. ياسوا فوکودا نخست وزير ژاپن که رياست نشست را بر عهده دارد، اين تصميم گروه هشت را امروز، سه شنبه، اعلام کرد.

اجلاس هشت کشور صنعتی جهان توجه خود را در جلسه امرو بر تغييرات جوی، مشکلات اقتصاد گلوبال و افزايش قيمت نفت و مواد غذائی، متمرکز کرده است.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان پس از گفت و گوی انفرادی با پرزيدنت بوش به خبرنگاران گفت که نسبت به مذاکرات گروه هشت بر سر موضوع تغييرات جوی، «بسيار خرسند» است.

به گفته ناظران، پرزيدنت جرج بوش رئيس جمهوری آمريکا تحت فشار قرار گرفته است که با اهداف کمّی برای تغييرات جوی موافقت کند. پرزيدنت بوش گفته است هرگونه کوششی برای محدود ساختن گازهای گلخانه ای در ارتباط با تغييرات جوی بدون آنکه کشورهائی مانند هند و چين که اقتصادی در حال رشد دارند بخشی از اين اقدامات را بر عهده بگيرند، بی فايده خواهد بود.

انتظار ميرود هشت کشور عضو تا پايان امروز قطعنامه ای را در رابطه با تغييرات جوی و موضوعات ديگر صادر کنند.

روز دوشنبه در جلسه افتتاحيه اجلاس گروه هشت در جزيره هوکايدو در شمال ژاپن، تمرکزمباحثات بر آفريقا بود.

رهبران آفريقا هشت کشور صنعتی جهان را تحت فشار قراردادند که به وعده خود در زمينه افزايش کمک های سالانه خويش به آفريقا به ميزان ٢٥ ميليارد دلار تا سال ٢٠١٠ عمل کنند.

بان کي- مون دبير کل سازمان ملل متحد با حمايت از رهبران آفريقا اظهار داشت مشکلات کمبود غذا، تغييرات جوی و عمران، مشکلاتی هستند که به يکديگر پيوسته اند.

XS
SM
MD
LG