لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۳

هند به مذاکره با جمهوری اسلامی برای آزادی هفده ماهيگيراين کشور ادامه می دهد


هند روز گذشته، مذاکرات با جمهوری اسلامی ايران را برای آزادی هفده ماهيگيراين کشور، که پنجشنبه گذشته در پنجاه کيلومتری نيروگاه بوشهر دستگير شده اند، ادامه داد.

تمامی اين ماهيگيران، خدمه چهار فروند شناور صيادی متعلق به کشورعربستان سعودی بوده اند. رضا محمدی يگانه، فرمانده نيروی انتظامی استان بوشهر روز پنجشنبه اعلام کرد که چهار فروند شناور صیادی عربستان سعودی با هفده نفر خدمه، توسط پايگاه دريايی پليس در آبهای خليج فارس توقيف شده اند. محمدی يگانه با تاکيد براينکه تمامی خدمه لنج ها اهل هندوستان هستند گفت پليس دريابانی بوشهر در حين گشتزنی در سی مايلی اطراف نيروگاه اتمی بوشهر، چهار فروند لنج صيادی خارجی را به علت تجاوزمرزی و صيد غيرمجاز در آبهای ايران توقيف کرد. وی اين عمل را در «راستای مبارزه با قاچاقچيان و صيد غيرمجاز» دانست و گفت تمام مدارک اين شناورها اخذ و در پايگاه دريايی پليس بوشهر توقيف است. اين فرمانده نيروی انتظامی به جزئيات بيشتری در اين باره اشاره نکرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، وزير امور خارجه هند نيز، روز جمعه، اعلام کرد که دولت اين کشور مذاکرات را با تهران برای آزادی اين ماهيگيران ادامه می دهد. مقامات هندی میگويند شرکت عربستان سعودی که مالک اين شناورهای صيادی توقيف شده است بايد به دولت جمهوری اسلامی جريمه مالی بپردازد، ولی تاکنون اين شرکت از پرداخت جريمه خودداری کرده است.

جمهوری اسلامی ايران در گذشته نيز بارها اقدام به توقيف قايقهای مربوط به کشورهای عربی کرده بود که گفته می شد به طور غير مجاز وارد آبهای ايران شده اند.

XS
SM
MD
LG