لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۲

کرزای می خواهد به حمله هوایی نیروهای آمريکایی به شهروندان غیرنظامی رسیدگی کند


نیروهای نظامی آمريکایی مستقر درافغانستان گفتند در حمله هلیکوپترهای جنگی به دو خودروی طالبان در شرق افغانستان، تعدادی از شورشیان را کشته اند.

ستوان ناتان پری، سخنگوی ایساف می گوید حملات هوایی در ایالت نورستان، علیه شورشیان طالبان صورت گرفت که پیش از این اقدام به شبیخون نظامی علیه مواضع ایساف کرده بودند. اما مقامات محلی افغانستان جسد ۲۲ تن را که بیشترشان زن و کودک بوده اند، همراه با ۷ زخمی به یک بیمارستان محلی تحویل دادند. یکی از زخمی ها، که در بیمارستان بستری شده، به تلویزیون آسوشیتدپرس گفت ما ۲۵ نفر افراد یک فامیل با دو خودرو برای شرکت در مراسم یک عروسی در راه رسیدن به «ده بالا» بودیم که مورد بمباران هلی کوپترها قرار گرفتیم.

در این حال، همیشه گل، بخشدار روستای ده بالا گفت ما ۲۲ کشته از جمله ۱۹ زن و کودک را تایید می کنیم.

حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان، نیز طی فرمانی از وزیران کشور و دفاع افغانستان خواست تا هرچه زودتر به حمله هوایی نیروهای آمريکایی به شهروندان غیرنظامی رسیدگی کنند.

مقامات دولت افغانستان می گویند طی شش ماه اخیر، هفتصد شهروند افغان در جریان حملات نظامی کشته شده اند، که ۲۵۵ تن از آنان کارمندان دولت و یا همکاران سازمانهای کمک رسانی بین المللی در افغانستان بوده اند.

با این همه، یک مقام نظامی آمريکایی ضمن رد این موضوع گفت نیروهای نظامی نیروهای طالبان را در نزدیکی روستای ده بالا شناسایی واقدام به نابودی آنان کردند که در این حمله آسیبی به شهروندان نرسیده است.

XS
SM
MD
LG