لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۷

مأمورين آتش نشانی کاليفرنيا توانسته اند پيشرفت هائی در فرونشاندن آتش بدست آورند


مأمورين آتش نشانی در ايالت کاليفرنيا در غرب آمريکا ميگويند توانسته اند پيشرفت هائی در کنترل و فرونشاندن آتش گسترده ای که بيش صدها خانه را در سواحل اقيانوس آرام تهديد ميکند بدست آورند. اداره آتش نشانی کاليفرنيا گفت شرايط جوی مناسب به آتش نشانان کمک کرده است تا آتش را در حدود ۱۴۰۰ منطقه فرونشانند ولی دامنه آتش به درون دره های زيبائی که در امتداد خطوط ساحلی واقع شده اند سرايت کرده و بيش از ۳۰۰ منطقه را در آن ايالت در شعله های خود همچنان ميسوزاند.

آتش سوزی اخير در کاليفرنيای جنوبی دو هفته پيش در اثر رعد و برق آغاز شد و تا بحال بيش از ۶۷ خانه مسکونی و ساختمانهای تجاری، و منطقه ای به وسعت دو هزار و هفتادو دو کيلومتر مربع را به آتش کشيده است. يک مامور آتش نشانی نيز در هنگام فرونشاندن آتش در اثر سکته قلبی درگذشت.

تلاش مامورين آتش نشانی عمدتاً در دو جبهه متمرکز است. آنها موفق شده اند جبهه گسترده ای از آتش را که شهر توريستی و تاريخی بيگ سور را تهديد ميکرد، و ساکنين را مجبور به تخليه شهر کرده بود، محار و تحت کنترل در آورند. از سوی ديگر، آنها مشغول نبرد با آتشی در بخش جنوبی تر کاليفرنيا هستند، که تندبادی بسرعت ۶۴ کيلومتر در ساعت آنر بسوی شهر گلِتا در ناحيه سانتاباربارا کشانده است.

گرگ دنيتو، سخنگوی اداره جنگلبانی آمريکا، گفت شب گذشته کاهش دمای هوا و افزايش رطوبت به آتش نشانان کمک موثری در فرونشاندن آتش در شمال شهر بيگ سور کرد. او به نقل از اداره هوا شناسی پيش بينی کرد که انتظار ميرود شرايط مساعد جوی تا دو روز ديگر همچنان منطقه را در برگيرد. او با توجه به شرايط جوی مناسب اظهار اميدواری کرد که مامورين آتش نشانی بتوانند همچنان موفقيت های بيشتری در کنترل و فرونشاندن آتش بدست آورند.

آرنولد شوارتزينگر، فرماندار ايالت کاليفرنيا، در يک کنفرانس خبر در مرکز فرماندهی آتش نشانی سانتاباربارا ضمن تمجيد از مأموران آتش نشانی گفت، «ما تصور ميکرديم که ايالت کاليفرنيا کاملاً آماده گی مقابله با آتش سوزی را دارد. ولی آماده گی ما در سطح مقابله با ۲۰ تا ۲۵ آتش سوزی همزمان بود، و نه آنکه ناگهان خبر از ۵۰۰ آتش سوزی همزمان برسد، و به فاصله ۴۸ ساعت بيش از ۱۷۰۰ منطقه در ايالت کاليفرنيا دچار آتش سوزی شوند.»

شوارتزينگر گفت در حال حاضر بيش از ۲۰ هزار نفر مأمور، ۱۶۰۸ ماشين آتش نشانی، و ۱۰۰ هليکوپتر در محل آتش سوزی تلاش به فرونشاندن آتش ميکنند و تا بحال موفق شده اند تا ۸۱ در صد آتش را محار کنند. فرماندار کاليفرنيا قبلاً دستور داده بود که ۲۰۰ تن از افراد گارد ملی آمريکا نيز بمنظور فرونشاندن آتش به مآمورين آتش نشانی بپيوندند.

ايالت کاليفرنيا بخاطر خشکی آب وهوای جوی و وزش بادهای داغ اغلب دچار آتش سوزيهای طبيعی و مهيبی ميشود. تنها در سال گذشته بيش از دو هزار خانه و ۲۰ هزار هکتار از اراضی جنوب کاليفرنيا به آتش کشيده شدند، و از بيستم ماه ژانويه گذشته تا بحال بيش از دو هزار منطقه در اين ايالت دچار آتش سوزی شده اند.

XS
SM
MD
LG