لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

اسرائيل: بعضی از گذرگاههای مرزی میان اسرائیل و نوار غزه مجدداً باز می شود


مقامات اسرائیلی در جلسۀ امروز کابینه تصمیم گرفتند که با بازگشایی مجدد بعضی از گذرگاههای مرزی تسهیلات بیشتری را در اختیار ساکنان نوار غزه قرار دهند. در سی ام خردادماه، اسرائیل و شبه نظامیان گروه حماس که کنترل نوار غزه را از یکسال پیش در دست دارند به این توافق رسیدند که در مقابل متوقف کردن حملات راکتی به جنوب اسرائیل از سوی شبه نظامیان نوار غزه، آن کشور نیز با پایان دادن به محاصرۀ یکسالۀ نوار غزه، گذرگاههای مرزی خود را باز کرده و اجازه دهد تا سوخت و دیگر مایحتاج ساکنان نوار غزه از طریق این گذرگاهها وارد آن منطقه شود. بسیاری از تحلیل گران و حتی بعضی از شهروندان اسرائیل و نوار غزه، این آتش بس را شکننده تلقی کرده و عمر آن را کوتاه میدانستند.

شهروندان دو طرف بر اساس تجربه های پیشین به این نتیجه رسیده بودند و تحلیل گران بر این نکته تأکید داشتند که توافقنامۀ جدید میان اسرائیل و گروه حماس به امضاء رسیده و این امکان وجود دارد که دیگر گروههای فعال در نوار غزه از جمله گروه جهاد اسلامی، از آن پیروی نکنند. این احتمال بوقوع پیوست و کمتر از یک هفته پس از بمورد اجرا گذاشتن آتش بس میان طرفین، شلیک مجدد راکتها بسوی اسرائیل موجب بسته شدن گذرگاهها شد. گروه جهاد اسلامی مسئولیت شلیک سه راکت را بعهده گرفت و گفت که این اقدام، بعنوان تلافی حملۀ نیروهای اسرائیلی به کرانۀ غربی رود اردن صورت گرفته که منجر به کشته شدن دو نفر از جمله یکی از فرماندهان منطقه ای گروه جهاد اسلامی شد. امّا اسرائیل اعلام کرد که توافق اعلام شده فقط نوار غزه را تحت پوشش می گیرد و شامل کرانۀ غربی رود اردن نمی شود.

اقدام سریع گروه حماس در محکوم کردن پرتاب راکت بسوی اسرائیل و تلاش آن گروه برای رعایت تمام و کمال مفاد آتش بس، اسرائیل را به بازگشایی مجدد گذرگاههای مرزی ترغیب کرد. اینبار نیز در وضعیتی مشابه و پس از سه روز، گذرگاه مرزی نحال عوز باز شده است تا سوخت مورد نیاز ساکنان نوار غزه از آن طریق وارد منطقه شود.

بنا به گفتۀ مقامات اسرائیلی بازگشایی گذرگاه اِرِز، به بیماران و فلسطینیانی که نیازمند کمک های پزشکی فوری هستند اجازه می دهد تا جهت مداوا وارد اسرائیل شوند و از گذرگاه سوفه نیز حمل مواد غذایی و کالاهایی نظیر سیمان به نوار غزه از سر گرفته شده است.

مقامات گروه حماس می گویند انتظار می رود که حدود هشتاد کامیون حامل آذوقه، امروز وارد نوار غزه شوند. در فاز نهایی ِ آتش بس جدید شِش ماهه ای که میان اسرائیل و گروه حماس بمورد اجرا گذاشته شده تلاش خواهد شد تا در قبال آزاد سازی گیلعاد شالیط، سرباز ربوده شدۀ اسرائیلی توسط گروه حماس، اسرائیل اجازه دهد تا گذرگاه رفَح که میان نوار غزه و کشور مصر واقع است بازگشایی شود.

XS
SM
MD
LG