لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۶

پیآمدهای انتخابات ریاست جمهوری درزیمبابوه


با وجود اينکه رابرت موگابه، طی انتخاباتی که ناسالم توصیف شده است، در مقام ریاست جمهوری زیمبابوه باقی ماند، اما روند خشونت با مخالفان دولت زيمبابوه همچنان ادامه دارد.

در این میان انتشار یک فیلم مستند در باره تقلبهای انتخاباتی در زیمبابوه، نکات تازه ای را در این مورد فاش کرده است.

با نمایش فیلمی که توسط یک افسرنگهبان ِ زندان در زیمبابوه گرفته شده پرده از تخلفات و تقلب های انتخاباتی در دور دوم انتخابات آن کشور برداشته شد. در این فیلم نشان داده می شود که یودا شپرد، افسر مذکور و همکارانش چگونه توسط مقامات حزب زانو پی اف، حزب حاکم در زیمبابوه مجبور شدند به رابرت موگابه رای بدهند. این فیلم از روز شنبه در سایت اینترنتی روزنامه انگلیسی گاردین در دسترس تماشای عموم قرار گرفته است.

افسر نامبرده یک روز پیش از نمایش فیلم به اتفاق اعضای فامیلش به خارج اززیمبابوه گریخت.

ناظران بین المللی انتخابات دور دوم ریاست جمهوری در زیمبابوه را به دلیل اوج گیری خشونت علیه مخالفان رابرت موگابه و تخلفات انتخاباتی مورد انتقاد قرار داده و آنرا نا سالم خوانده اند.

مورگان جانگرای، رهبر جنبش تغییرات دموکراتیک، به دلیل اوج گیری خشونت از شرکت در دور دوم انتخابات کناره گیری جست و به دنبال آن رابرت موگابه خود را برنده انتخابات اعلام کرد. مقامات رسمی زیمبابوه هرگونه انتقادی را نسبت به برگزاری انتخابات رد کرده اند.

به گفته یودا شپرد، افسر یاد شده، عموی وی دو ماه پیش توسط هواداران موگابه کشته شده بود و این انگیزه اصلی او برای تهیه این فیلم بوده است.

وی با به کار گیری دوربین مخفی ای که از سوی روزنامه گاردین در اختیار وی قرار گرفته بود نشان می دهد که یکی از مسئولان عالی رتبه حزب حاکم به کارکنان زندان می گوید حتی اگر به مورگان رای بدهند او به پیروزی نخواهد رسید.

در این فیلم نشان داده می شود که چگونه به تک تک کارکنان زندان پاکتی داده شده و آنها مجبور شدند حرف ایکس به معنای رای دادن به حزب حاکم را برآنها بنویسند.

یودا شپرد در مقابل دوربین گفت نوشتن ایکس بر روی ورقه یکی از سخت ترین لحظات زندگی او به شمار می رود.

XS
SM
MD
LG