لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۴

تحصيل  ايرانی ها در رشته های فن آوری هسته ای در هلند ممنوع شد


دولت هلند روز جمعه اعلام کرد که دانشجويان ايرانی اجازه ندارند در برنامه های آموزشی دانشگاههای اين کشور، که امکان فراگيری فن آوری هسته ای درآنها وجود دارد، شرکت کنند.

وزارت امور خارجه هلند با انتشار بيانيه ای در اين مورد اعلام کرد برای شهروندان ايرانی، دستيابی به آموزشهای ويژه يا تحصيلاتی که بتواند به گسترش فعاليتهای هسته ای در ايران و توسعه سيستم های انتقال سلاح اتمی کمک کند، ممنوع است.

در بيانيه وزارت امور خارجه هلند همچنين آمده است، دانشجويان ايرانی در تمامی رشته ها تا سطح ليسانس یا کارشناسی، می توانند در اين کشور ادامه تحصيل دهند، چرا که اين مقطع تحصيلی شامل آموزشهای تخصصی در مورد فن آوری هسته ای نمی شود. دولت هلند همچنين اعلام کرده است که درخواست دانشجويان ايرانی را برای ادامه تحصيل در برخی از رشته هايی که می تواند در رابطه با فن آوری هسته ای باشد، مورد بررسی قرار داده و امکان دارد به برخی از آنها استثنائا فرصت تحصيل و پژوهش را در اين زمينه بدهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تصميم دولت هلند ايرانیها را از تحصيل در رشته رآکتور هسته ای در «بُورسل» واقع در جنوب شرقی هلند و همچنين آزمايش رآکتور دردانشگاه فن آوری «دلفت» باز می دارد.

ايجاد محدوديت برای دانشجويان ايرانی در راستای اجرای قطعنامه ۱۷۳۷ شورای امنيت سازمان ملل متحد است که در دسامبر سال۲۰۰۶ عليه جمهوری اسلامی ايران به تصويب رسيد.

XS
SM
MD
LG