لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

عبدالقدیرخان ادعا کرد فعالیتهايش در زمینه انتقال تکنولوژی اتمی با نظارت ارتش  انجام گرفت


عبدالقدیر خان، دانشمند اتمی پاکستان، ادعا کرد، فعالیتهای وی در زمینه انتقال تکنولوژی اتمی به برخی کشورها از سوی وی، با نظارت ارتش پاکستان صورت می گرفته است. وزیر امور خارجه پاکستان می گوید پرونده رسیدگی به فعالیتهای خان در گذشته بسته شده است.

عبدالقدیر خان روز گذشته ادعا کرد در جریان حمل تعدادی سانتریفیوژ P-1، به کره شمالی در سال ۲۰۰۰، ارتش پاکستان نظارت کامل داشت. طرح این اتهامات از سوی خان، در شرایطی صورت می گیرد، که او علیه بازداشت خانگی خود، شدیداً اعتراض نموده و از اعترافات سال ۲۰۰۴ خود، که تنها شخص مسئول در تکثیر تکنولوژی اتمی به ایران، کره شمال و لیبی بوده ، عقب نشینی کرده است. وکیل مدافعِ جدید خان، روز گذشته، از سوی خان اعلام کرد که وی از علاقه و حمایتهای مردمی بسیار متشکر است. «خان گفت مردم او را رهبر خود میدانند و اگر پرویز مشرف، همراه من به بازار بیاید، در آنجا متوجه خواهد شد مردم به سوی چه کسی حمله خواهند کرد.»

مقامات رسمی پاکستان در گذشته، هرگونه خبر مربوط به دخالت ارتش در فعالیتهای خان را تکذیب کرده اند. اما برخی کارشناسان، بر این باورند، اداره و هدایت یک چنین شبکه ای، آنقدر دشوار است، که بدون دخالتِ دستگاه امنیتی پاکستان، نمی توانست انجام گیرد.

طلعت مسعود، کارشناس امنیتی، در این رابطه گفت، «باید متوجه بود، اصلاً امکان ندارد یک شخص توانسته باشد، تکنولوژی اتمی و تجهیزات اتمی را منتقل کند. برای همین من مطمئنم اشخاص دیگری در گیر ماجرا بودند. البته فرق می کند که این اشخاص در حکومت بودند و یا غیر حکومتی. هر چه بوده باشد، آنها اشخاص با نفوذی بودند.»

ادعاهای خان، در سطح وسیعی در رسانه های پاکستان منتشر شده است. او در پاکستان، به عنوان یک قهرمان ملی تلقی می شود. خان توانست با انجام برنامه های خود، پاکستان را در سال ۱۹۹۸ صاحب بمب هسته ای سازد.

XS
SM
MD
LG