لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۹

اُوسِتیای جنوبی گرجستان را متهم کرد که با زور می خواهد این منطقه را ضمیمه خود کند


در حالی که حمله نیروهای نظامی گرجستان به شهر تسکن وَلی، پایتخت منطقه جداشده اوستیای جنوبی، چندین کشته و زخمی برجای گذاشته است، دولت محلی اُوسِتیای جنوبی، که از پشتیبانی روسیه برخوردار است، با گشودن آتش متقابل به سوی مرزبانان گرجی، دولت گرجستان را متهم کرده است که با توسل به زور می خواهد این منطقه را به خاک خود ملحق کند.

تحلیلگران سیاسی منطقه می گویند گرجستان به این دلیل خواهان عضویت در پیمان ناتوست که بتواند به پشتوانه آن، در برابر روسیه قدعمل کرده، و دو منطقه جداشده اوستیای جنوبی و اَبخازيا را، دوباره به سرزمین خود بازگرداند.

تنش نظامی میان شورشیان جدایی خواه اوستیای جنوبی و دولت گرجستان بر سر آینده این منطقه با آتش باران تسکن ولی، مرکز اوستیای جنوبی، توسط نیروهای نظامی گرجستان، بار دیگر از سرگرفته شد، چرا که حکومت خودخوانده اوستیای جنوبی که تنها از پشتیبانی روسیه برخوردار است، با گشودن آتش به نیروهای نظامی گرجستان، به آن پاسخ داد. دولت محلی اوستیای جنوبی می گوید گرجستان می خواهد با توسل به زور دو منطقه جدا شده آبخاز و اوستیای جنوبی را دوباره به گرجستان ملحق کند.

این تنش پس از فروپاشی روسیه واستقلال گرجستان در سال ۱۹۹۲ پدید آمد. مهاجران روسی که در این دو منطقه خوش آب و هوای کرانه های دریای سیاه اسکان یافته بودند اکثریت منطقه را تشکیل می دادند. آنها با پشتیبانی قوای نظامی روسیه اعلام استقلال کردند.

تنش نظامی در آن زمان به استقرار نیروهای سپاه صلح روسیه در مرزهای اوستیا و گرجستان منجر شد. از آن پس، دولت روسیه برای مردم این منطقه به عنوان شهروندان روس گذرنامه روسی صادر کرده است. اما گرجستان به رهبری میخائیل ساکاش ویلی که سیاست پشتیبانی از ایالات متحده و غرب را پیش گرفته است، مصرانه خواهان پیوستن کشورش به ناتوست تا به پشتوانه آن بتواند دو منطقه خوش آب و هوای کرانه های دریای سیاه را دوباره به کشورش بازگرداند.

در این حال، سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه در واکنش به آتش بارانها به خبرگزاری اینترفکس گفت، آتش بارانها تمایلات جنگ افروزانه تفلیس علیه اوستیا را نشان می دهد.

XS
SM
MD
LG