لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۲

دويست و سی و دومين جشن استقلال آمريکا برگزار شد


دیروز آمریکائیان سراسر کشور دویست و سی و دومین سالروز استقلال ايالات متحده آمريکا را جشن گرفتند. در چهارم ژوئيه سال ۱۷۷۶ ميلادی، نمایندگان ۱۳ مهاجر نشین بریتانیائی، استقلال رسمی ایالات متحده آمریکا از امپراطوری بریتانیا را اعلام کردند. هر سال در این روز، مراسم خاصی به مناسبت سالروزاستقلال آمریکا برگزار می شود.

جورج بوش رئیس جمهوری آمریکا در مراسم ادای سوگند ۷۲ شهروند جدید آمریکا شرکت کرد و به آنها تبریک گفت.

کشوری که بعد از اعلام استقلال آن توسط ۱۳ مهاجر نشین بریتانیائی مقیم مناطق شرقی آمریکا قوای استعماری بریتانیا در خاک آمریکا را در جریان اولین جنگ ضد استعماری جهان شکست داد. دویست و سی و دومین سالروز استقلال آمریکا در حالی برگزار شد که این کشور با مساحتی معادل ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار کیلومتر مربع ۳۰۷ میلیون نفر جمعیت و درآمد سرانه ای ۴۴ هزار دلاری قدرتمندترین کشور دنیا شمرده می شود.

پرزیدنت بوش نیز دیروز در مراسم ویژه سالروز استقلال آمریکا در محل مسکونی توماس جفرسون نویسنده اعلامیه استقلال این کشور در شارلوتزویلِ ویرجینیا شرکت کرد. در اين مراسم که ۷۲ شهروند جدید آمریکا از ۳۰ ملیت گوناگون در آن شرکت کرده بودند و با اعتراضات ضد جنگ یکی دو آمریکائی و با بیانات بوش در اهمیت اصل آزادی بیان همراه بود.

از سوی دیگر صدها تن از شخصیت های آلمانی و آمریکائی در مراسم گشایش سفارت جدید ایالات متحده در برلین شرکت کردند، بنائی که در محل نمایندگی سیاسی آمریکا در برلین قبل از جنگ جهانی دوم بر پا شده و جورج بوشِ پدر رئیس جمهوری آمریکا در هنگام اتحاد مجدد آلمان در سال ۱۹۹۰ و آنگلا مرکل صدراعظم کنونی آلمان نیز در آن شرکت داشتند.

در سال ۱۹۳۹ سفیر ایالات متحده در برلین در اعتراض به سیاست ضد یهودی آلمان نازی از آن کشور فرا خوانده شد و بقیه اعضای سفارت نیز بعد از اعلان جنگ میان دو کشور در سال ۱۹۴۱ خاک آلمان را ترک کردند.

ساخت سفارت جدید ایالات متحده در برلین ۴ سال طول کشید و یکصد و چهل و سه میلیون دلار هزینه در بر داشته است. ساختمان سفارت آمریکا در آلمان نازی در جریان بمباران های جنگ جهانی دوم صدمه بسیار دید و بعد از تقسیم آلمان در خاک آلمان شرقی و پشت دیوار برلین قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG