لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۱

الهام: موضع جمهوری اسلامی بر سر برنامه اتمی تغيير نکرده است


سخنگوی دولت ايران ميگويد جمهوری اسلامی آماده است که با قدرت های جهان درباره برنامه اتمی ايران گفت و گو کند.

در عين حال وی اضافه کرد که موضع جمهوری اسلامی تغييری نکرده است و ايران از حق خود برای تعليق اورانيوم دست بر نخواهد داشت.

اين سخنان را امروز (شنبه) غلامحسين الهام، يک روز پس از آن که جمهوری اسلامی پاسخ رسمی خود را به بسته مشوق های شش کشور روسيه، چين، فرانسه، آلمان، بريتانيا و ايالات متحده آمريکا تسليم کرد، ابراز داشت.

شش قدرت بزرگ جهان مزايای بازرگانی و اقتصادی ای را در قبال توقف غنی سازی اورانيوم به جمهوری اسلامی ايران پيشنهاد می کنند. غنی سازی اورانيوم فرآيندی است که می تواند در توليد بمب اتمی به کار رود.

هنوز هيچ گونه جزئياتی از مفاد پاسخ ايران که روز جمعه در بروکسل به خاوير سولانا مسئول سياست های خارجی اتحاديه اروپا تسليم گرديد، منتشر نشده است.

با اين حال خبرگزاری دولتی ايران به نقل از سعيد جليلی مذاکره کننده اتمی ارشد جمهوری اسلامی گزارش داد که تهران پاسخ خود را به گونه ای سازنده و با تمرکز بر زمينه های مشترک و مورد تفاهم تهيه کرده است.

به گزارش خبرگزاری ايران، آقای جليلی اين نظرات را در يک مکالمه تلفنی با آقای سولانا ابراز داشت.

مسئول سياست های اتحاديه اروپا در سفر ماه گذشته خود به تهران مجموعه مشوق هائی اقتصادی و بازرگانی را در مقابل اقدام تهران به متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم، به نيابت از سوی شش قدرت جهان به مقامات ايران پيشنهاد کرد.

ايالات متحده آمريکا و متحدانش جمهوری اسلامی را متهم می کنند که در جهات توليد بمب اتمی فعاليت می کند. تهران می گويد برنامه اتمی اش اهداف صلحجويانه را دنبال می کند.

در خبر جداگانه ای، ايرنا گزارش کرد فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته است هرگونه اقدامی عليه تاسيسات هسته ای ايران را به منزله شروع جنگ تلقی خواهد کرد. خبرگزاری ايرنا از قول سردار محمد علی جعفری نقل کرد هر کشوری که به ايران حمله کند از عمل خود پشيمان خواهد شد.


XS
SM
MD
LG