لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

ده مظنون به فعالیت های تروريستی در اندونزی دستگير شدند


پلیس ضد ترور اندونزی ديروز (چهارشنبه) ده ستیزه گر مسلمان را که مظنون به فعالیت های تروریستی هستند در شهر ساحلی پالمبان در جزیره سوماترا دستگیر کرد.

گفته می شود این افراد قصد داشتند در بمب گذاری های گسترده ای، شهروندان غربی را در جاکارتا مورد حمله قرار دهند.

امروز این ستیزه گران به جاکارتا پایتخت اندونزی منتقل شدند تا به اتهام شکستن قوانین ضد تروریستی مورد محاکمه قرار گیرند. اگر دادگاه این افراد را گناهکار تشخیص دهد ممکن است به حداکثر مجازات یعنی مرگ محکوم شوند.

به گفته پلیس اندونزی این تروریست ها ابتدا قصد داشتند جهانگردان خارجی را در جزیره سوماترا مورد حمله قرار دهند ولی از آن جا که تعداد بسیاری از شهروندان اندونزی در آن جزیره زندگی می کنند تصمیم خود را به بمب گذاری در جاکارتا تغییر دادند.

به گفته فرمانده پلیس در حمله به منزل اجاره ای این ستیزه گران ۲۲ بمب کشف شد که ۱۶ فقره از آن ها کاملا آماده انفجار بود. در این حمله ده ها کیلوگرم باروت، تعداد بسیاری نارنجک، و سایر وسائل ساخت بمب نیز توقیف شد.

این حمله به دنبال دستگیری یک تروریست مظنون سنگاپوری صورت گرفت.

این ده نفر وابسته به اسلامگرایان افراطی «جامعه اسلامیه» هستند. جامعه اسلامیه شعبه محلی القاعده به حساب می آید.

اندونزی که بزرگترین شمار مسلمانان جهان را دارد در سال های اخیر هدف بمب گذاری های انتحاری متعددی قرار گرفت که در آن بیش از ۲۴۰ نفر جان خود را از دست دادند.

این حمله ها به گروه ستیزه گر جامعه اسلامیه و بخش منشعب آن که از شیوه های حملات القاعده به غیر نظامیان و شهروندان غربی پیروی می کند نسبت داده شده است. آخرین حمله تروریستی در سال ۲۰۰۵ در جزیره بالی صورت گرفت که در آن ۲۰ نفر کشته و تعداد بسیاری مجروح شدند. پس از آن دولت اندونزی صد ها ستیزه گراسلامگرا را دستگیر کرد که موجب تضعیف این شبکه تروریستی شده است.

XS
SM
MD
LG