لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۸

در ايران يادبود قربانيان هواپيمايی که ۲۰ سال پيش توسط آمريکا سقوط کرد برگزار شد


يادبود حادثه ای که در سال ۱۹۸۸ باعث کشته شدن ۲۹۰ تن سرنشينان هواپيمای مسافربری ايرانی بر فراز خليج فارس شده بود در ايران برگزار شد. بيست سال پيش يک ناو جنگی آمريکايی به سوی هواپيمای مسافربری خطوط هوايی ايران شليک کرد و باعث سقوط آن شد.

در روز ۱۲ تيرماه ۱۳۶۷ مدت کمی پس از آنکه هواپيمای ايرباس A300 ايرانی از فرودگاه بندرعباس بلند شده بود ناو جنگی آمريکايی يو اس اس وينسنز U.S.S. Vincennes به سمت آن شليک کرد. در آن زمان واشنگتن گفت ناو وينسنز هواپيمای مسافربری را با يک جت جنگی ارتش ايران عوضی گرفته بوده است.

مقامات جمهوری اسلامی ايران، هنرمندان، و خويشاوندان قربانيان اين حادثه ديروز (چهارشنبه) در بندرعباس به محلی که هواپيما در آنجا در آب سقوط کرده بود رفتند. سپس شرکت کنندگان در اين مراسم به توزيع و پخش گل و سردادن شعار «مرگ بر آمريکا» پرداختند.

ديروز وزارت امور خارجه ايالات متحده، با انتشار بيانيه ای به مناسبت سالروز اين حادثه، مراتب تاسف عميق واشنگتن را از آنچه که آن را «از دست رفتن تراژيک زندگی» خواند ابراز نمود. به اعتقاد جمهوری اسلامی سقوط دادن هواپيما يک حمله عامدانه از سوی آمريکا بود.

به عنوان بخشی از مصالحه ای که در سال ۱۹۹۶ انجام گرفت، آمريکا بيش از يکصد ميليون دلار بابت خسارت به جمهوری اسلامی پرداخت کرد. بخشی از اين مبلغ به خانواده های قربانيان پرداخت شد، و بخشی نيز بابت از دست رفتن هواپيما به دولت ايران تعلق پيدا کرد.

پس از وقوع حادثه جمهوری اسلامی خواستار محاکمه فرمانده ناو، يعنی ويليام راجرز سوم، شد. در سال ۱۹۹۰، رئيس جمهوری وقت آمريکا، جورج بوش (پدر) به خاطر خدماتش در ناو به راجرز مدال لژيون لياقت را اعطا کرد.

XS
SM
MD
LG