لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۴

کاندوليزا رايس: نياز به ادامه پيشرفت در مشخص ساختن مرزهای کشور آينده فلسطينی


کاندوليزا رايس: نياز به ادامه پيشرفت در مشخص ساختن مرزهای کشور آينده فلسطينی
کاندوليزا رايس: نياز به ادامه پيشرفت در مشخص ساختن مرزهای کشور آينده فلسطينی

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا می گوید طرح اسرائيل برای توسعه فعالیت های خانه سازی و اسکان یهودیان در مناطق مورد اختلاف اورشلیم شرقی ممکن است پیشرفت بسوی یک راه حل دو کشوری برای مناقشه اسرائيل و فلسطینیان را ُکند سازد. خانم رایس روز 15 ژوئن در یک کنفرانس خبری مشترک با تزیپی لیونی، همتای اسرائيلی خود در اورشلیم گفت: در زمانی که ما به افزایش اعتماد بین دو طرف نیاز داریم، ادامه فعالیت های خانه سازی می تواند راه را بر پیشرفت مذاکرات ببندد.

اسرائيل اعلام کرده است قصد دارد یک هزار و سیصد باب خانه جدید برای یهودیان در سرزمینی که فلسطینیان آنرا پایتخت کشور آینده فلسطینی تلقی می کنند، بسازد.

وزیر امور خارجه آمريکا می گوید به ادامه پیشرفت در مشخص ساختن مرزهای کشور آینده فلسطینی نیاز زیادی وجود دارد، این موضوع یکی از چندین هدف کوشش فشرده ای است که با پشتیبانی آمريکا برای پیشبرد هدف صلح در نوامبر 2007 در بندر آناپولیس، در ایالت مریلند درآمريکا، آغاز شد.

دکتر رایس در پی گفت و گو با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در رام الله، گفت: مهم است که یک جوّ آمیخته به اعتماد و اطمینان بوجود آید. ایالات متحده بر این باور است که اقدامات خانه سازی و حرف هایی که در این زمینه گفته می شود، در حقیقت تاثیری منفی بر فضای مذاکرات خواهد داشت.

دکتر رایس گفت: نباید اجازه داد ساختن خانه های جدید مرزهای آینده اسرائيل و فلسطین را،

که مذاکره در باره آن ادامه دارد، شکل دهد. ایالات متحده اجازه نخواهد داد این فعالیت ها بر مذاکرات مربوط به وضعیت نهائی منطقه، از جمله مرزها، اثر بگذارد.

توسعه خانه سازی با نقشه راه صلح نیز مغایرت دارد، این نقشه شامل یک سلسله اقداماتی است که پرزیدنت جرج بوش در سال ۲۰۰۲ برای افزایش اعتماد بین طرفهای مناقشه پیشنهاد کرد و گروه دیپلماتیک چهار گانه شامل اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد، روسیه و ایالات متحده، آنرا پیگیری کرد.

از هنگام کنفرانس آناپولیس، ویلیام فریزر، ژنرال نیروی هوائی آمريکا، ماموریت داشته است در همکاری با فلسطینیان و اسرائيلیان بر چگونگی کارهای آنها در اجرای مواد نقشه صلح نظارت کند.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا گفت اسرائيل از تاسیس یک حکومت دمکرات و صلحجوی فلسطینی سود خواهد برد، و بنا بر این، بنفع اسرائيل است که آنچه را در توان دارد برای پیشبرد هدف ایجاد جوّ اعتماد و اطمینان بکار برد.
XS
SM
MD
LG