لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

فلسطينيان مصر را متهم می کنند که به وعده های خود عمل نکرده است


روز گذشته جماعت خشمگينی از فلسطينيان ساکن نوار غزه با ازدحام در برابر گذرگاههای مرز مشترک با مصر در اعتراض به مسدود بودن راههای مرزی، و با پرتاب سنگ به سربازان مصری، موفق شدند با عبور از دو دروازه خود را به گذرگاه رفح برسانند، اما در نتيجه مقاومت سربازان مصری از پيشروی بيشتر بازماندند.

فلسطينيان، مصر را متهم می کنند که به وعده های خود در زمينه بازگشايی گذرگاههای حياتی که از سال گذشته همزمان با تسلط حماس بر نوار غزه مسدود شده اند، عمل نکرده است.

اما دولت مصر می گويد، حماس از توافق مربوط به ممانعت از عبور افراد غير مجاز از مرزها عدول کرده است. به موجب اين توافق، مصر بطور اصولی به بيماران، دانشجويان و کسانی که دارای اجازه اقامت در کشورهای عربی هستند، به مدت سه روز اجازه می دهد تا از مرزها عبور کنند. تا کنون دست کم شش هزار نفر از شهروندان غزه برای دريافت مجوز عبور از مرز در رفح ثبت نام کرده اند. بنابر گزارش وزارت امور داخلی غزه از آنجا که روند تردد از مرزها به کندی انجام می گيرد، از اين تعداد تنها ۱۵۰ نفر تا کنون توانسته اند از مرزها عبور کنند.

روز گذشته يک هزار نفر از متقاضيان عبور از مرزها به دليل ساعتها انتظار در پشت درهای بسته و شنيدن خبر اجازه عبور تنها ۲۰۰ نفر، آنچنان به خشم آمدند که سربازان مصری نتواستند از حمله آنها به نخستين پاسگاه مرزی خودداری کنند.

سميع ابو ظهری، سخنگوی حماس، در واکنش به اين حادثه اظهار داشته است، «اين حادثه نشان می دهد که ساکنان نوار غزه تحت چه فشارشديدی زندگی می کنند و باز بودن اين ترمينالها تا چه حد برای ساکنان غزه اهميت دارد.»

برای ساکنان غزه، که بطور کلی از بقيه جهان منزوی است، رفح دريچه اصلی به جهان خارج تلقی می شود. رفح برای جمعيت يک ميليون و چهار صد هزار نفری غزه تنها راه دسترسی به امکانات پزشکی، تحصيلی، کاريابی و ديدار خانواده هايشان است.

حادثه روز گذشته زنگ خطری برای هر دو دولت مصر و اسرائيل بود. آنها از اين بيم دارند که مردم يک بار ديگر اما اين بار با قدرت بيشتر حريم مرزها را بشکنند.

اسرائيل و مصر از سال گذشته تا کنون با هدف اعمال فشار بر حاکمان غزه، اقدام به بستن گذرگاه رفح کرده اند، اما طبق قرارداد آتش بس که با ميانجيگری مصر انجام گرفته است، اسرائيل بطور ضمنی موافقت کرده است که در صورت آزادی سرباز اسرائيلی که از دو سال پيش در اسارت حماس قرار داشته است، مرز رفح را مجدداً باز کند.

در همين حال اخبار رسيده از اورشليم حاکی است که اين شهر با پشت سر گذاشتن حادثه مرگبار بولدوزر در روز گذشته، امروز چهره ای آرام دارد. به گفته مقامهای اسرائيلی، اين حادثه سه کشته، از جمله يک مرد و دو زن، و بيش از ۴۰ مجروح بر جای گذاشت. مقامهای اسرائيلی که معتقدند راننده بولدوزر يک تروريست بوده است، هويت وی را حسام دويَت، يک فلسطينی از اهالی شرق اورشليم و از کارکنان يک شرکت ساختمانی اعلام کرده اند. در حال حاضر تحقيقات پيرامون اين حادثه ادامه دارد.

پليس اسرائيل می گويد، گرچه اين شخص سوابق سوء پيشينه داشت است، اما هيچگونه شواهدی دال بر ارتباط وی با گروه ستيزه گر حماس وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG